недеља, 15.10.2023, 20:15 -> 20:22
Извор: РТС
Аутор: Јелена Мариновић
Мање од петине жена на селу има регистровано пољопривредно газдинство на своје име. Исто толико их нема ни здравствено осигурање – са тим подацима жене на селу које раде тешке послове и чији рад углавном није вреднован дочекују свој дан 15. октобар . Заштитиник грађана упозорава да су жене у сеоским срединама у лошој материјалној ситуацији, да њихов рад није плаћен а да им је отежан приступ социјалним и здравственим услугама.
За Слађану Божиновић из Округлице код Сврљига посла има по читав дан. Устаје прва и одмах креће са радом.
“Прво идемо да намиримо стоку. После кад намиримо стоку, спремамо доручак и идемо на њиву – сено, кукуруз беремо, пластеници, зимнице стављам, паприке нижем, и то је нон стоп посао, од ујутру до увече. Нема годишњег одмора, никад није био”, каже Слађана Божиновић из Округлица.
И мајке, и домаћице и пољопривреднице. Много раде, недовољно су плаћене и углавном немају пензијско осигурање. Ни оне које имају запослење нису поштеђене свих тих послова.
“Жене на селу су доста оптерећене пољопривредом. Код нас у кући то је свекрва, она је главна и одговорна, која за себе нема уопште времена. Ми смо ту да помогнемо”, каже Марија Динић из Преконога
Милинка Радојковић рекла је да у њеном домаћинству, пошто је она носилац пољопривредног газдинства, то је веома ретко у њиховом крају зато што женском детету ретко западне да добије имање. Милинка са супругом обрађује око 6 хектара земље.
Будући да је у власништву жена тек трећина некретнина, а пољопривредних газдинстава мање од петине, Влада субвенционише мајкама куповину станова, а подржава и друге пројекте намењене оснаживању жена на селу.
“Од субвенционисања самозапошљавања до пројектних активности удружења жења, до подстицаја локалним самоуправама да подрже жене, да подрже мајке”, каже министарка за бригуо породици и демографију Дарија Кисић Тепавчевић.
Проблем препознаје и општина Сврљиг.
“Годинама уназад издавања која се тичу и склопљених брачних заједница и мањки на селу су 50 одсто већа него за жене у брачној заједници у граду,” рекао је председник Општине Сврљих Мирослав Марковић.
Заштитник грађана Зоран Пашалић упозорава да су жене на селу најчешће друштвено невидљиве и у лошем материјалном положају.
“Жене на селу имају кључну улогу у опстанку и развоју руралних средина, а опет су неравноправне са мушким члановима друштва. То су наше мајке и наше баке, и ми смо у обавези да им обезбедимо достојанствен живот и створимо могућности да у потпуности остварују своја права,” рекао је Пашалић.
Указује да је важно радити на подизању свести самих жена о њиховим правима и механизмима заштите, осамостаљивању и економском јачању.