Prema podacima APR, i drugih javno dostupnih izvora, u papirima i finansijskim izveštajima kragujevačke fabrike Berteks Tekstil, sem pada broja zaposlenih prošle godine, nije bilo naznaka da će se kompanija povući sa srpskog tržišta.
0:00/ 0:00
Kako piše na sajtu APR, kompanija je osnovana 2017. godine, pod šifrom delatnosti 1413 (proizvodnja ostale odeće)a kao zakonski zastupnici ove kompanije na APR su prijavljena dva turska državljanina, I. A. i F. G. Prema pisanju domaćih medija od pre par godina u fabrici su se šile stvari za pojedine javnosti poznate brednove Zara, C&A, Stradivarius…
Blic preporučuje
Ako pogledamo pređašnje finansijske izveštaje kompanija je, izuzev pandemijske 2020. godine, poslovala dobro. Prošle godine je kompanija prihodovala čak 537,78 miliona dinara, od čega je 97,25 miliona od prodaje robe i 440,31 milion od prodaje proizvoda i usluga. U 2019. godini ostvarili su neto dobitak od 16,24 miliona dinara, krizne 2020. od oko pola miliona, a prošle godine se on oporavio na 991.000 dinara.
Sa druge strane, broj zaposlenih se nakon 2020. godine drastično smanjio. Dok je pre pandeije u fabrici bilo zaposleno 260 radnika, u 2021. godini ih je bilo samo 193-je. Oni prema pisanju lokalnih portala, poslednja 2 meseca nisu primali plate, a kako su otkaze dobili kao tehnološki višak ostali su i bez otpremnina.
Do objavljivanja ovog teksta iz kompanije nisu odgovorili na pitanja koja im je uputio “Blic Biznis”.
Podsetimo, turska fabrika Berteks Tekstil (Bertex Textile) u Kragujevcu je zatvorena, a objekat u kom se ona nalazi oglašen je na prodaju, nezvanično je potvrđeno u gradskoj upravi Kragujevca za “Blic Biznis”.
Prema pisanju lokalnog portala Ucentar, poslodavac je “naprasno odlučio da se pokupi i ode”, te su zaposleni u fabrici ostali bez posla, ali i bez otpremnina. Kako je istaknuto Srbija je, odlukom Vlade, dala višemilionske subvencije.
Kako piše na sajtu APR, kompanija je osnovana 2017. godine, a prema pisanju lokalnog portala prve dve godine država je plaćala i poreze i doprinose za sve zaposlene dok je za vreme korone čak isplaćivala i plate kao i druge novčane pomoći. Kako se radi o privatnoj firmi, ona nije u nadležnosti lokalne samouprave.
– Sam postupak davanja otkaza je, kako navode sada već bivši radnici, bio prilično nasilan i sve je pod prinudom potpisano za vreme vikenda. Pored novca za otpremninu, nisu isplaćene ni plate za septembar, deo oktobra kao i zaostale obaveze vezane za prevoz i neiskorišćene dane odmora… Slučaj je prijavljen inspekcijskim organima, a bivši zaposleni pozivaju nadležne da se priključe pregovorima i pomognu isplatu zaostalih zarada, piše na portalu.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.