Žene teže grade karijeru i zarađuju u proseku manje od muškaraca – negde oko 20 odsto. Zbog toga su više izloženi riziku od siromaštva. Sve u svemu, žene su i dalje izložene diskriminaciji, piše DV. U oblastima gde bi mogli da budu nezavisni, često nisu. Recimo, kada je u pitanju ulaganje sopstvenog novca.
0:00/ 0:00
Čini se da je jedan od razloga što žene misle da nemaju dovoljno finansijskog znanja. Prema istraživanju Naučno-ekonomskog instituta (ZEV), razlog je pre nedostatak samopouzdanja nego nedostatak znanja. Doduše, postoje deficiti u finansijskom znanju – postoje i kod muškaraca – ali trećina žena procenjuje da je njihovo znanje manje nego što zaista jeste.
Blic preporučuje
Često muž odlučuje o sticanju imovine
Žene često dobrovoljno poveravaju upravljanje finansijama muškarcima. Čak dve trećine žena širom sveta prepušta dugoročne finansijske odluke svojim muževima. Ovo proizilazi iz istraživanja koje je 2019. sproveo UBS Vealth Management.
Žene generalno ulažu manje od muškaraca. 27 odsto muškaraca poseduje akcije, uložilo je u fondove i druge hartije od vrednosti, dok ih ima samo 18 odsto žena. Osiguravajuća kompanija AKSA sprovela je ovo istraživanje.
Skoro 12 miliona Nemaca ulaže u akcije i fondove, tvrdi Nemački berzanski institut. Osam miliona muškaraca i četiri miliona žena. Ovaj trend je nedavno intenziviran. Od 2011. godine udeo muških akcionara povećan je za pet odsto, a udeo žena akcionara za tri odsto.
Aleksandra Nisen-Rinči, koja istražuje oblast “žene i finansije” na Univerzitetu u Majncu, kaže da su 80 odsto savetnika u industriji muškarci.
Žene u proseku dobijaju lošije savetovanje, pokazuje istraživanje.
Prema podacima udruženja banaka “Sparkasen”, 90 odsto proizvoda i usluga kreiraju muškarci, pa se najčešće ne uzimaju u obzir specifične potrebe žena. Pored toga, finansijsko ponašanje žena zavisi od vaspitanja:
“Pre nekoliko godina smo sproveli anketu među studentima i ustanovili da očevi i sinovi češće razgovaraju o finansijskim temama”, kaže Nisen-Rinci i dodaje da to pokazuje da žene od malih nogu imaju manje dodirnih tačaka sa ovom temom, pa ne treba da čudi što su nesigurni i imaju otpor prema temi sticanja imovine.
Bankarsko udruženje Sparkasen kaže da je “ženska ekonomija” potencijalno veće tržište od Kine i Indije zajedno. U zapadnoj Evropi žene drže 31 odsto imovine.
“Finansijska industrija je još uvek na samom početku razvoja ovog potencijala. I po broju klijentica i po ponudama koje se prave za njih”.
Međutim, izgleda da se stvari menjaju. I već nekoliko godina postoje “finfluenserka”, blogeri koji se bave finansijama i obećavaju pomoć i savet “među ženama”. Međutim, to često ima značajne troškove.
Kompanije za zaštitu potrošača upozoravaju da je savetovanje često skupo, a cene i usluge nisu transparentne. Savetuju ženama da same savladaju osnovna pravila ulaganja.
“Savetujem oprez kada su u pitanju konkretne preporuke za kupovinu. A kad neko obeća brzu i laku zaradu, ja bih se uzdržala”, kaže Anabel Eleman iz Društva za zaštitu potrošača u Bremenu. Ona dodaje da svako ko ipak želi finansijski savet mora da obrati pažnju na kvalifikacije savetnika. “Ko je ova osoba, koliko je do sada radila sa finansijama i kako zarađuje svoj novac?”.
U međuvremenu, banke su se dosetile i nude posebno savetovanje za žene.
Postavlja se pitanje da li je ženama zaista potrebno posebno savetovanje? Naime, utvrđeno je da su žene bolji investitori. “ING banka” je utvrdila da su žene u 2019. godini imale stopu akcionarske zarade od 24 odsto, a muškarci 23 odsto.
(Izvor: Bankar)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.