Već nekoliko godina rastu cene stambenih kvadrata, a u pojedinim gradovima poskupljenja su i na mesečnom nivou, dok zbog rata u Ukrajini i veći broj stranaca, prvenstveno Rusa, kupuje nekretnine u Srbiji. Pošto je veliki priliv novih stanovnika, i potražnja raste, dok se i zbog ekonomske krize mnogi odlučuju da ulažu u nepokretnosti, kaže za RTS arhitekta Branka Bošnjak.
S druge strane, zbog rasta inflacije i povećanja kamata, sve su nepovoljniji uslovi za zaduživanje, pa i za stambene kredite. Nikola Đukić iz Sektora za zaštitu korisnika finansijskih usluga Narodne banke Srbije preporučuje građanima da razmotre ponude više banaka ako moraju da se zadužuju.
“Predlažem građanima da se pre svega raspitaju o efektivnoj kamatnoj stopi, ukupnu cenu nekeretnina, svi troškovi- naknade, visina kamatne stope, rok otplate, da li je kredit dinarski ili indeksiran u stranoj valuti. Većina današnjih stambenih kredita je indeksiran u stranoj valuti” ističe Đukić.
Đukić kaže da se građani često žale na banke u pogledu stambenih kredita, a u vezi sa prevremenom otplatom i usklađivanjem kamatne stope.
On napominje da je obaveza banaka da korisnike upozna sa njihovim pravima, i to u fazi pre sklapanja ugovora o kreditu.
Prema podacima Narodne banke, većina stambenih kredita indeksirana je u stranoj valuti. Prošlog meseca centralna banka je naložila poslovnim bankama da građanima koji imaju problem sa otplatom zaduženja omoguće da produže rok otplate, bilo da su u pitanju gotovinski, potrošački ili stambeni krediti.
Detaljnije u audio zapisu: