Građevinsko zemljište u Srbiji i dalje je na ceni. Poslovni prostori, hale, parkinzi za kamione, magacini… Sve je više ovih građevinskih objekata posebno u blizini velikih gradova i autoputeva.
0:00/ 0:00
Tražnja za kupovinom zemljišta koja može da odgovori ovakvoj gradnji takođe raste. Iz godine u godinu to pokazuju i zvanični podaci, a činjenica je i da je sve više projekata ovakve vrste. I golim okom može se vide da lokacije poput magistralnih i brzih deonica postaju sve veća gradilišta. Zato nije ni čudio da cena ovog zemljišta kontinuirano raste, pa se za pojedine parcele meri i u milionima evra. Okolina Beograda logično prednjači, ali sve je veća tražnja i za građevinskim zemljištem po Vojvodini. Prednjači Novi Sad, ali se izdvaja i Inđija, u okolini Beograda, Sopot, Šimanovci…
Blic preporučuje
Za prvih 6 meseci prošle godine zaključeno je preko 22.040 ugovora u kupoprodaji zemljišta, od čega 51 odsto za građevinsku namenu. U Beogradu je postignut najveći broj ugovora u kupoprodaji, 72 odsto, dok je najveći promet ostvaren u Novom Sadu. Ukupan promet za pomenuti period iznosi 301.433.000 evra.
Prema mišljenju Milića Đokovića, procenitelja i stručnjaka za nekretnine, ovi podaci ne iznenađuju, imajući u vidu da je Beograd i dalje najtraženiji, dok su u Novom Sadu cene ara sve više.
– Najviše se prodaje u Beogradu jer se tu i najviše gradi. Imajući u vidu da je Novi Sad postao jako skup kada su u pitanju cene građevinskih parcela. Dosežu i 100.000 evra, tako da ovi podaci uopšte ne iznenađuju – kaže Đoković.
Prema podacima RGZ najveći udeo u vrstama zemljišta u Srbiji ima upravo građevinsko zemljište, čak 51 odsto. Isti podaci pokazuju da prednjači Beograd sa 35 odsto.
Opštine sa najviše registrovanih kupoprodaja građevinskog zemljišta u prvom polugodištu 2022. godine su Novi Sad, blizu 800, zatim Inđija 400, Sopot 400, dok je beogradska opština Palilula malo ispod ovog broja.
Slede Subotica, Grocka, Šabac, Kragujevac, Surčin, Čačak…
Kada govorimo o količini novca na tržištu nepokretnosti po vrstama od ukupnih 3,6 milijardi ostvarenih u prvom polugodištu 2022. godine, građevinsko zemljište čini 9 odsto. Vrednosno to je preko 300 miliona evra.
Cene građevinskog zemljišta u našoj zemlji imaju širok raspon, pa se u zavisnosti od namene, odnosno da li se radi o zemljištu za stambenu ili poslovnu gradnju, cifre se kreću od 10 evra do preko 125.000 evra po aru.
Najveći promet građevinskog zemljišta u prvoj polovini 2022. godine ostvaren je u Novom Sadu po maksimalnoj ceni 32.250 evra po aru. Sledi ga Beograd, sa opštinom Palilula, gde je maksimalna cena građevinskog zemljišta iznosila 16.000 po aru, dok je sledeći bio Sopot sa najviše postignutom cenom od 2.200 evra po aru.
Promet građevinskog zemljišta na nivou države u prvom polugodištu 2022. godine bio je manji za 8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, cene građevinskog, obradivog i industrijskog zemljišta u Srbiji beleže rast.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.