Ekonomisti – Usmeriti novac od najnovijeg zaduživanja u kapitalne projekte (AUDIO)

ekonomija, ekonomski, rast, profit, berza, trgovina, trgovanje, kapital, zaduzenje, stednja, budzet, kriza, mere, analiza, kredit, porez, troskovi, novac, dug, dugovanje, finansije, oporezivanje, pexels

Nove obveznice sa rokom od pet godina emitovane su u iznosu od 750 miliona, a obveznice sa rokom od deset godina za milijardu dolara.

Ovaj dolarski dug je, kroz takozvane “hedžing transakcije” odmah konvertovan u evro dug, a kamata za zaduženje iznosi oko 6,5 odsto.

Ministar finansija Siniša Mali ovu transakciju ocenjuje veoma uspešnom, kao i iskazanu tražnju investitora i postignutu kamatnu stopu. Prema rečima ministra, ovim su obezbeđena neophodna sredstva za dalju finansijsku stabilnost i rast privrede.

Iako zbog globalne krize i energetske nestabilnosti rastu cene novca na tržištu, i ekonomisti očekuju da će prodaja evroobveznica doprineti očuvanju makroekonomske stabilnost zemlje.

Profesor ekonomije Dragan Đuričin smatra da su sredstva obezbeđena pod povoljnim uslovima.

Đuričin dodaje da će na ovaj način biti i više prostora za javne investicije koje su veoma važne u uslovima krize.

Srbija sporazumom sa MMF-om i ovim zaduživanjem pokušava da bude likvidna i da u svakom momentu ima novac na raspolaganju, što je veoma značajno u kriznim uslovima, kaže ekonomista sa Institutu za evropske studije Goran Nikolić.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić, smatra, međutim, da cena kredita jeste visoka jer su globalne ekonomske okolnosti nepovoljne, ali da to zaduženje može biti korisno ako se novac od evroobveznica ulaže u kapitalne infrastrukturne objekte, a ne u potrošnju.

Profesor Beogradske bankarske akademije Goran Grubišić podseća na zaključnu poruku Ekonomskog foruma u Davosu da svetu preti dužnička kriza i recesija.

On ukazuje da je zaduživanje neminovnost jer je potrebno za finansiranje eksternih neravnoteža i da bi se podstakao privredni rast, ali da ono ima cenu na koju trenutno utiču rastuće kamatne stope.

Grubišić napominje i da će ove godine Srbija morati da izdvoji osam milijardi evra za dospele obaveze i finansiranje deficita, što, kako kaže, znači da ćemo se još zaduživati i da će javni dug rasti.

Ipak, smatra da će domaća privreda izbeći recesiju, ali da će imati nizak rast, dok će inflacija ostati visoka.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com