субота, 11.03.2023, 11:23 -> 16:29
Извор: РТС
Спортска емисија “Меч дана“ на британском Би-Би-Сију биће емитована без Гaрија Линекера, јер је водитељ суспендован због објаве на Твитеру у којој је критиковао мигрантску политику Велике Британије поредећи је са политиком Немачке тридесетих година.
Британски медији преносе да ће “Меч дана” први пут након 20 година бити емитован без водитеља, стручњака и коментатора ове суботе, јер је главни водитељ Гари Линекер суспендован са Би-Би-Сија због коментара на рачун британске владе и политике миграција.
“Нема огромног прилива. Ми примамо много мање избеглица него друге велике европске земље. Ово је неизмерно сурова политика уперена против најугроженијих људи, на језику који се не разликује од оног који је користила Немачка тридесетих година“, написао је на Твитеру Гари Линекер.
Би-Би-Си је донео одлуку да уклони најплаћенијег водитеља из водеће емисије о фудбалу након што су га критиковали посланици из редова Конзервативне партије, али и поједини медији.
Из Би-Би-Сија је саопштено да су одлуку о суспензији Гарија Линекера из емисије “Меч дана“ донели због тога што није поштовао политику неутралности медијске куће.
Линекер потом није желео да се извини за поменуту објаву, што је додатно закомпликовало ситуацију.
С њим су се солидарисале његове колеге са фудбалског терена, али и из студија Би-Би-Сија, Ијана Рајта и Алана Ширера, који су објавили да се неће појавити у емисији.
“Меч дана“ је емисија са најважнијим фудбалским догађајима, која се емитује на првом програму Би-Би-Сија суботом увече, током сезоне Премијер лиге, а приказује се од 22. августа 1964. године.
Након фудбалске, новинарска каријера
Некадашњи фудбалер и капитен репрезентације Енглеске Гари Линекер је након окончања фудбалске каријере 1995. почео да ради на Би-Би-Сију, а од 1999. године је водитељ емисије “Меч дана” и најплаћенија је звезда британске телевизије, са зарадом од око 1,35 милиона фунти 2020/21, преносе британски медији.
Током фудбалске каријере Линекер је важио за једног од најбољих фудбалера света, наступао је за Лестер, Евертон, Тотенхем и Барселону.
Популарност Гарија Линекера је велика у Великој Британији, што показују подаци на Твитеру где има близу девет милиона пратилаца.
На тој друштвеној мрежи некадашњи фудбалер је изузетно активан, будући да не коментарише само спортске догађаје, те се не либи да уђе у расправу са десничарима, јер изражава махом либералне ставове.
Сунак, решавање великог проблема и спорна фуснота
Британски премијер Риши Сунак и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен недавно су склопили нови договор о трговинским правилима после Брегзита за Северну Ирску.
Након договореног споразума, Сунак је решио да оконча велики проблем Велике Британије – неконтролисане илегалне имиграције.
Премијер Сунак је представио нови план за борбу против илегалних улазака у државу у пет тачака, која је посебно усмерена на људе који долазе из Албаније, пренели су британски медији.
Том приликом Сунак се позвао на примере у Сједињеним Америчким Државама и Аустралији.
“Када вас једном депортујемо, биће вам забрањено, као што је то случај у Америци или Аустралији, да икада поново уђете у нашу земљу. Једино тако ћемо разбити пословни модел кријумчара људи“, рекао је премијер Сунак.
Фуснота у предлогу закона истиче да он “можда није у складу са Европском конвенцијом о људским правима”, те се подигла бура у јавности.
Најгласније критике у вези са предлогом закона о илегалним миграцијама унутар државе дошле су из редова лабуриста.
Високи комесар Уједињених нација за људска права Фолкер Тирк рекао је да је забринут због британског предлога закона о илегалној имиграцији који предвиђа да се мигрантима који стижу преко Ламанша, забрани могућност тражења азила у Великој Британији и да се протерају у року од неколико недеља.
Би-Би-Си попустио око Линекера
Британска државна телевизија Би-Би-Си “напорно ради на решавању проблематичне ситуације” везане за суспензију ТВ и фудбалске звезде Гарија Линекера, пише у саопштењу тог медија.
Би-Би-Си је кренуо у решавање проблема после одбијања Линекерових колега да дођу на редовна емитовања својих емисија, као знак солидарности.