недеља, 12.03.2023, 20:00 -> 20:47
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Међународна бура око експлозија на “Северном току” се не стишава. Једна теорија одговорност пребацује на Сједињене Америчке Државе, друга на проукрајинске групе – што обе државе одбацују. Истовремено, анализирају се и еколошке и економске последице саботаже, а поставља се и питање даље судбине тих гасовода.
Становници балтичких земља имају разлога за бригу јер су саботаже на “Северном току 1 и 2” угрозиле и животну средину. Стручњаци упозоравају после експлозија, шест дана из оштећених цеви гасовода у Балтичко море се изливала огромна количина метана.
“Знамо да су биле четири експлозије, свака око 500 килограма ТНТ-а што наноси непроцењиву штету животној средини. Дакле, рибе и сисари који су у радијусу од четири километра од места експлозија ће погинути, ако су удаљени 40 до 50 километара, сисари ће изгубити слух“, објашњава истраживач универзитетског Одељења о животни средини у Данској Ханс Сандерсон.
Поред хуманитарно-еколошке катастрофе, уништавање до тада кључног правца дотока гаса за европске потрошача, покренуло је и питање безбедност важне инфраструктуре и економске последице. Саботажа је прекинула испоруке гасоводом “Северни ток 1” и онеспособила “Северни ток 2” који је био спреман за рад. Ти гасоводи су руско-немачки пројект, имају по две цеви капацитета 110 милијарди кубних метара гаса годишње.
“Немачка привреда је била потпуно ослоњена и зависна од конкурентног руског гаса. Мала и средња предузећа много трпе. Цене гаса су нагло порасле. С друге стране, то је европски пројекат и зато то није само немачка брига”, каже аналитичар немачког Института Шилер Стефан Остенкоп.
Чија је брига показаће време. Иако је једна цев “Северног тока 2” неоштећена а шире се и предвиђања да је гасоводе технички могуће обновити, све упућује да ће до даљњег бити конзервирани. Москва поручује да ће о судбини гасовода одлучити Гаспром са својим европским акционарима – који се још не оглашавају. Светски стручњаци су сагласни – истрагу о саботажи треба истерати до краја.
“То је озбиљно питање и мислим да су Уједињене нације идеалан форум за почетак дискусија и независну истрагу. Пошто је пажња на Сједињеним Државама, оне не могу бити по страни и само негирати, већ би требало да дају детаљно образложење“, сматра професор Политичких наука на Универзитету Британске Колумбије Сваран Синг.
У међувремену – јача јужни гасни коридор за транспорт гаса у Европу. Већ овог месеца Турска ће изложити детаље свог новог гасног чворишта у које ће се сливати гас из различитих извора, али ће се повећати и доток руског гаса гасоводом “Турски ток”.