Случај Линекер, Би-Би-Си између слободе говора и непристрасности

недеља, 12.03.2023,  20:00 -> 20:04

Извор: РТС

Аутор: Ивана Милорадовић, дописница РТС-а из Лондона

Преноси фудбалских мечева на Би-Би-Сију од петка, 10. марта теку без коментара из студија. Разлог је суспензија бившег фудбалера Лестера Гарија Линекера, који већ 25 година води култни програм “Меч дана”.

Непристрасност, један од прокламованих постулата Би-Би-Сија, доведена је у питање. Све је почело твитом, којим је легенда спортског програма британског јавног сервиса Гери Линекер критиковано нову имиграциону политику владе.

“Нема великог прилива. Примамо много мање избеглица неко друге веће европске земље. Реч је неизрециво суровој политици према најрањивијима уз коришћење језика, који се много не разликује од Немачке из тридесетих. А онда кажу да ја претерујем?!“, твитовао је некадашњи фудбалер Лестера, који већ месецима пружа помоћ избеглицама из Украјине.

Критике конзервативаца

Торијевски посланици оптужују Би-Би-Си за пристрасност. Британска министарка унутрашњих послова Суела Браверман, аутор спорног нацрта закона о имиграцији, истиче да ју је Линекеров твит разочарао и да “ником није од помоћи”.

Легенда британског спортског новинарска повучена је из програма пошто, према новим правилима Би-Би-Сија не само новинари информативног, већ и сва водећа телевизијска лица, не смеју да се уплићу у политичке дебате.

“Тешко је одржати равнотежу између слободе говора и непристрасности. Упркос коментарима, искрено не верујем да је овде реч о сукобу левице и деснице”, објашњава генерални директор Би-Би-Сија Тим Дејви.

Спортисти и колеге уз Линекера

Култни програм “Меч дана“ од петка, 10. марта иде без коментара, јер су уз Линекера стале колеге и спортски аналитичари.

Истовремено, председник управног одбора Би-Би-Сија Ричард Шарп је под парламентарном истрагом због четири стотине хиљада фунти личних донација конзервативцима и чињенице да је посредовао како би тадашњи премијер Борис Џонсон добио кредит за куповину куће у вредности од 800 хиљада фунти и то непосредно пред именовање на једну од челних функција у јавном сервису.

Позиви да поднесе оставку су све гласнији.

Би-Би-Си је донео погрешну одлуку и сада је на удару. Рањив је колико и влада, јер је срж проблема неуспех владе да реши проблем азиланата“, истиче лидер опозиционих лабуриста сер Кир Стармер, уз тврдње да је цела афера Линекер само покушај кабинета Ришија Сунака да одврати пажњу јавности од сопствене лоше политике.

Гари Линекер истиче да остаје при свом твиту.

После три дана хаоса у спортској редакцији, Би-Би-Си је у међувремену најавио да се Линекер враћа у “Меч дана“.

Епилог, од кога британски сервис највише стрепи, није само даље урушавање кредибилитета, већ и пресељење култног водитеља и његовог тима на неку од комерцијалних телевизија.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com