Činjenica je da su nove globalne ekonomske okolnosti promenile mnoge uslove u bankama i tako mnogima otežale dobijanje kredita.
Izvor: Blic / Nada Matić
Foto: shutterstock, Creative Lab
U situaciji kada imamo nepredviđene okolnosti poput pandemije korone i rusko ukrajinskog rata koji dovode i do ozbiljnih udara na mnoge industrije, radna mesta i zarade, finansijski sektor, može se reći da je prvi koji je tome morao i da se prilagodi, a imajući u vidu sa sarađuje sa velikim brojem kijenata.
Tako su recimo na “crnoj listi” za dobijanje kredita u vreme korone bile firme iz oblasti ugostiteljstva, ali i turističke agencije, renta-kar kuće i mnoge druge pogođene industrije.
Poslednjih godina praktično su se menjali i kriterijumi koji su uticali na kreditnu sposobnost građana. Danas je situacija takva da banka gleda i firmu i platu i kreditnu istoriju, ali i mnogo više od toga.
Kreditna istorija i visina zarade tradicionalno su ključne stvari koje se gledaju pri odobravanju kredita, ali su ovoj listi banke vremenom dodavale i mnoge druge uslove. Tako je danas bankama signal u ponašanju i činjenica poput plaćanja internet erotskih sadržaja, ali i mnogo sličnih poteza.
Uslovi za dobijanje kredita: I “meki” i “tvrdi”
Branko Živanović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji kaže za “Blic” da je deo procesa odobravanja kredita anketa klijenata, odnosno intervju u kojem banka razgovara sa klijentom i procenjuje ga. To su takozvane meke činjenice koje mogu da utiču na odluku banke, ali nisu presudne.
“Ukoliko je neko klijent te banke i korisnik nekog bankarskog proizvoda kao što je tekući račun, minus po tekućem računu ili prima platu preko te banke, banka može imati uvid u strukturu i karakter njegove potrošnje i može izvaditi takozvani listing njegovih plaćanja s obzirom na to da ih ona vrši”, kaže Živanović.
“Kao meka činjenica se eventualno može uzeti u obzir na koji način klijent troši, da li je često u nedozvoljenom minusu i da li njegova potrošnja i plaćanja odgovaraju njegovom zaposlenju”, rekao je profesor i pojasnio da banke to rade kako bi procenile rizik odobravanja kredita jer nijedna banka nije spremna da odobri kredit pod rizikom otplate.
“Vi imate mogućnost ulaska u negativan minus, ali ako to radite često, banka nije spremna da vam daje kredit i izlaže sebe riziku”, kaže Živanović.
Ekonomista Zoran Grubišić za “Blic” kaže da plaćanje sajtova poput erotskih nije samo po sebi bitno banci sve dok takvi sajtovi ne ugrožavaju podatke i račun korisnika.
“Ako plaćate takve sajtove i ako bi oni pokušali zloupotrebu vašeg računa, banka onda blokira karticu. I ako se to češće dešava, korisnik može da gubi reputaciju, što može biti potencijalni problem prilikom odobravanja kredita. Banke imaju automatske softvere koji detektuju sumnjive transakcije i ako se to često dešava korisniku, onda to može biti indikacija bankama u odobravanju kredita”, kaže Grubišić.
Osnovni uslovi za dobijanje keš kredita
Vrste kredita koji se potražuju su brojne, ali se najčešće uzimaju gotovinski nenamenski i stambeni krediti. Ako su u pitanju keš krediti za stanovništvo, Živanović navodi nekoliko bitnih stavki za banku:
1. Uslove o radu, redovno zaposlenje i mesto zaposlenja
2. Da li je ta institucija u kojoj je zaposlen renomirana, da li ima dug vek postojanja, da li je stabilna i za banku je najbolje da je u pitanju dugoročna razvijena kompanija koja posluje dugi niz godina na ovom i eventualno na međunarodnom tržištu
3. Da li je klijent zaposlen u javnom sektoru, to je jedan od odlučujućih faktora jer banci obezbeđuje redovnost otplate kredita
4. Visina ličnog dohotka i pozicija klijenta u firmi ili ustanovi i eventualno i radni staž Ako je neko dugi niz godina zaposlen, pretpostavlja se da će se tako i nastaviti.
5. Gleda se kreditni biro u kome se vidi da li je klijent zadužen u drugim bankama, da li je kasnio u otplati kredita, da li ima jemstvo po kreditima drugih lica, fizičkih ili pravnih lica
Uslovi za dobijanje stambenog kredita
Živanović je istakao da, kada su u pitanju dugoročni krediti za kupovinu nekretnine, onda se gleda sve što je gore navedeo, ali se gleda i potencijalno obezbeđenje kredita i ono je najčešće ta nekretnina koja se kupuje stan ili apartman.
“Procenjuje se vrednost te nekretnine i ona se koristi kao kolateral ili obezbeđenje ili kolateral tom kreditu”, rekao je on.
Dodaje da je pri tome neophodno učešće koje, u zavisnosti od procene banke, može da bude od 20 do 40 odsto ukupne vrednosti nekretnine.
“Ukoliko obezbeđenje nije dovoljno, gleda se šta bi bilo dodatno obezbeđenje u smislu neke dodatne nekretnine”, zaključio je sagovornik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.