Niš – Početak glavne turističke sezone doneo je novinu i veliku pogodnost za sve vlasnike putničkih automobila (svakako i autobusa i teretnih vozila) koji putuju auto-putem kroz našu zemlju i Severnu Makedoniju i koji su do sada korišćenje magistralnih saobraćajnica i putarinu plaćali elektronski. Naime, konkretnom primenom međudržavnih sporazuma i ugovora između Srbije, Severne Makedonije i Albanije, odnosno s početkom primene odredaba zajedničke inicijative „Otvoreni Balkan”, svi vlasnici tag uređaja više se neće zaustavljati, isto kao i tokom puta kroz našu zemlju, ni na naplatnim rampama u Severnoj Makedoniji. Koliko je ovo velika povoljnost uverili smo se tokom jučerašnjeg dana kada smo od Niša do Preševa i srpsko-makedonske granice sa Nenadom Stankovićem, šefom odseka u Sektoru za naplatu putarine u JP „Putevi Srbije” proputovali ovom deonicom auto-puta i južnim krakom Koridora 10 kroz našu zemlju.
– Kao savremen, moderan i finansijski isplativiji način plaćanja putarine, jer ima i popusta, elektronska naplata omogućava brži prolaz kroz naplatne stanice, ali i mnogo ugodnije, komfornije i bezbednije putovanje bez zaustavljanja, ali i bez korišćenja gotovog novca ili platnih kartica. Neophodno je samo uraditi prekonfiguraciju tag uređaja na „Open Balkan standard” u nekoj od ovlašćenih poslovnica. Postupak prekonfiguracije traje najviše do pet minuta i posle toga se putarina naplaćuje sa platne kartice vlasnika. Ako je neko na tagu u trenutku prekonfiguracije imao novac koji nije potrošen, sredstva će istog časa biti vraćena na njegovu platnu karticu – rekao je Stanković.
Odmah iza poslednje naplatne stanice „Preševo”, sa desne strane u pravcu graničnog prelaza prema Severnoj Makedoniji, objašnjava Ivan Novković, takođe šef odseka u Sektoru za naplatu putarine, JP „Putevi Srbije”, postavljeno je specijalno vozilo – kamion sa mobilnim šalterima, na kojem se brzo može obaviti prekonfiguracija tag uređaja. Vozilo je u pravom smislu pokretna kancelarija, sa svom opremom za brzo obavljanje prekonfiguracije i, na zadovoljstvo vlasnika motornih vozila nema većih zadržavanja, naglašava Novković.
– Interesovanje je izuzetno i s obzirom na to da je sezona počela, a broj motornih vozila koja prolaze auto-putem se iz dana u dan povećava, već se vidi da je korišćenje tag uređaja od velike koristi i da se smanjuju gužve, a protok saobraća je mnogo brži – naveo je Novković.
Pored ovog punkta blizu srpsko-makedonske granice, koji je postavljen kako bi bilo omogućeno da postupak urade vlasnici vozila i tag uređaja koji su već krenuli prema jugu Evrope i na odmor u Grčkoj, rečeno nam je, da prekonfiguracija može da se izvrši i u Beogradu – u Ustaničkoj ulici 64 na petom spratu, Novom Sadu – u Bulevaru kralja Petra Prvog 28-a, u Čačku u Ulici braće Stanić 45 i u Nišu – na Bulevaru 12. februara 4, gde je i sedište naplatne stanice „Niš–Sever”. Kao što je poznato, tag uređaji osim na velikim benzinskim pumpama duž auto-puta na Koridoru 10 kroz Srbiju, „Miloša Velikog” i prodajnim mestima AMSS, odnedavno se mogu kupiti i u poštama u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu, kazali su nam Stanković i Novković.
Da je „Balkan open” počeo da funkcioniše u pravom trenutku, potvrđuju podaci o povećanoj frekvenciji saobraćaja najvažnijim putnim pravcima u Srbiji. Kako je za „Politiku” rekao Nenad Stanković u dane prethodnog, prvog vikenda u julu, kroz četiri naplatne stanice oko Niša prošlo je blizu 85.000 vozila, kroz naplatne rampe Pojate i Dimitrovgrad po oko 25.000 vozila, a na stanici naplate putarine kod Preševa 42.000 vozila, što je čak 18 odsto više nego prvog vikenda u julu 2022. godine.
– U međuvremenu proširili smo naplatne stanice Pojate i Aleksinac, upravo zbog elektronske naplate putarine. Imajući u vidu da u našoj zemlji ima oko 700.000 korisnika tag uređaja jasno je od kolike će koristi za sve učesnike u saobraćaju biti brži protok baš zbog elektronskog plaćanja putarine i kroz Srbiju i kroz Severnu Makedoniju – naveo je Nenad Stanković.