Vreo dan za nama. Najviša temperatura bila je u Somboru, Smederevskoj Palanci i Ćupriji, 35 stepeni, ali u većini drugih gradova bila je viša od 33 stepena.
Izvor: B92.net, TV Prva
Ilustracija: Depositphotos/akarelias
Preporuka koja nam je svima poznata jeste da se po velikim vrućinama ne izlazi napolje, naročito od 10 do 16 časova.
Ali ima onih koji baš u to doba dana moraju da rade na otvorenom.
Posao radnika na građevini, u pekari, zaposlenih na kioscima, u kuhinji, posebno postaje težak na plus 40.
“Teško je raditi na vrućini, znoj curi u oči, zatvara oči, vrti se u glavi, mada smo mi zdravi ljudi, ali jednostavno prekinemo”, kaže za TV Prva jedan građevinski radnik.
Preporuke nadležnih za rad pri velikim vrućinama su jasne. Zaposlenima se mora omogućiti da tokom pauze skinu opremu za rad, da se obezbedi odgovarajući prostor gde mogu da se sklone od sunca i odmore.
“Preporučuje se takođe rad po smenama i ukoliko proces rada dozvoljava uvođenje nove radne snage”, kaže Aleksandra Brđić iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Posebno je poželjno praviti veći broj pauza tokom radnog vremena, a preporuke se odnose i na unos hrane i pića: piti dosta tečnosti, na svakih 15-20 minuta čašu, i izbegavati tešku hranu i kofein.
“Ministarstvo za rad svakako apeluje i na poslodavce i zaposlene da organizuju preventivne mere za bezbedan i zdrav rad”, kaže Brđićeva.
“Mi smo uvek imali dogovor sa našim radnicima da preko 30 stepeni, bukvalno, oni odlučuju, ako kažu danas nije za rad, onda se ne radi ili se radi u ranim jutarnjim časovima”, objašnjava Veselin Ražnatović, vlasnik građevinske firme.
“Mnogo je teško po vrućini kad je ovako 35-36 nemoguće je raditi, često pravimo pauze imamo i hladnu vodu pijemo i odmaramo”, kaže jedan od radnika.
“Gubiš koncentraciju, jednostavno rečeno, nisi ni za šta i nema efektive rada”, tvrdi drugi.
“Borimo se sa ovim vremenom, ne možeš da radiš kad je mnogo vruće, posebno kad se popneš na skelu gore. Sunce direktno bije u glavu”, kaže radnik.
Posledice rada na vrućini su dehidratacija, zamor, toplotni udari, iscrpljenost, nesvestica, umanjena sposobnost za rad i šansa da se napravi greška pri obavljanju posla je veća.
Opširnije u video-prilogu TV Prva:
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.