Da li to “niču” stanovi na arheološkom nalazištu u Vinči!? Ovo pitanje i više je nego aktuelno i među stanovnicima Vinče, ali i svih koji dolaze da obiđu ovo arheološko nalazište. Sada se oglasio i Republički zavod za zaštitu spomenika i detaljno objasnio o čemu je reč.
Zavod je saopštio je da nisu tačne informacije i tvrdnje koje su se pojavile u javnosti, da će u sklopu ovog projekta na arheološkom lokalitetu Belo brdo u Vinči, jednom od najznačajnijih nalazišta neolitske kulture, biti izgrađeni stambeni objekti.
Blic preporučuje
– Podsećamo da usvojeno arhitektonsko – urbanističko rešenje uređenja arheološkog lokaliteta Belo brdo u Vinči podrazumeva prenamenu šire zone nalazišta u cilju formiranja svojevrsnog muzeja na otvorenom uz striktno očuvanje arheološkog nalazišta, izgradnju Centra za posetioce i Naučno-istraživačkog centra, kao i uređenje priobalja lokalne reke Bolečice i Dunava – navodi se u saopšetnju.
Kako su istakli, najvažniji cilj projekta sanacije i rekonstrukcije arheološkog lokaliteta Belo brdo u Vinči je očuvanje arheološke i kulturne baštine jedne od najstarijih kultura u Evropi i svetu, čiji ostaci decenijama unazad nepovratno nestaju u Dunavu.
Кapitalni trogodišnji projekat “Rekonstrukcija, revitalizacija i prezentacija arheološkog lokaliteta Belo brdo u Vinči”, koji realizuje Vlada Srbije uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih država, otpočeo je sa implementacijom januara 2021. godine i podrazumeva početnu investiciju Vlade Srbije od 364.400.000 dinara, odnosno oko tri miliona evra, kako bi nalazište bilo sačuvano i postalo turistička destinacija i naučni centar za proučavanje neolitske kulture u Evropi.
Pored kapitalnog projekta, sanaciju i revitalizaciju arheološkog nalazišta Belo brdo u Vinči podržala je i Vlada Sjedinjenih Američkih Država kroz Ambasadorov fond za zaštitu kulturne baštine, u iznosu od 475.000 dolara. Sredstva Ambasade SAD omogućavaju prvu fazu sanacije.
Prva faza
Prva faza projekta obuhvata sanaciju najugroženijeg sektora, obalu utvrde Dunava, nizom potpornih armiranih šipova kako bi bilo zaustavljeno klizište na arheološkom nalazištu i sprečen gubitak kulturnog nasleđa starog 7.500 godina.
Radovi prve faze projekta započeti su u januaru ove godine i još uvek su u toku. Po završetku sanacije počinju radovi na uređenju priobalja Dunava, sa pešačko – biciklističkom stazom i sadržajima za individualne i porodične aktivnosti, od čega će najviše koristi imati upravo lokalno stanovništvo.
– U sklopu kapitalnog projekta, ni u jednoj fazi sanacije i rekonstrukcije arheološkog lokaliteta Belo brdo nije bila planirana, niti spomenuta, izgradnja stambenih objekata – tvrde iz Zavoda.
Foto: Beobuild.rs / Ustupljene fotografije
U toku je Javni uvid u Nacrt izmena i dopuna Prostornog plana područja posebne namene arheološkog nalazišta Belo brdo, u trajanju od 30 dana, od 7. jula do 5. avgusta 2023. godine, svakog radnog dana, u zgradi Gradske uprave Grada Beograda, ulica 27. marta br. 43-45 i zgradi Gradske opštine Grocka, ulica Bulevar oslobođenja br. 39, kao i na zvaničnim internet stranicama ministarstva nadležnog za poslove prostornog planiranja, Grada Beograda i Gradske opštine Grocka.
Fizička i pravna lica mogu dostaviti primedbe na Nacrt izmena i dopuna Prostornog plana u pisanoj formi, jedinici lokalne samouprave u toku trajanja Javnog uvida, zaključno sa 5. avgustom 2023. godine.
(Izvor: Kurir)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.