Nedelju za nama na robno – berzanskom tržištu obeležio je početak kupovine do 200.000 tona merkantilne pšenice rod 2023. godine domaćeg porekla od strane Republičke Direkcije za robne rezerve. Pored toga, ukidanje sporazuma o izvozu žita preko Crnog mora uticalo je na svetska tržišta i dovelo do pomeranja cena na svetskim berzama, što je posledično imalo odjek i na našem tržištu.
Tokom ove nedelje preko Produktne berze prometovano je 4.925,00 tona robe, što je za 16,43 odsto više u odnosu na prošlonedeljni ukupan obim prometa. Finansijska vrednost prometa iznosila je 125.910.500,00 dinara, što je u odnosu na proteklu nedelju rast od 24,75 odsto. Kao i prethodne nedelje, pšenica je bila dominantna kultura u trgovanju, a cene gotovo svih poljoprivrednih proizvoda zabeležile su rast.
Za razliku od prethodne dve nedelje, kada je tržište kukuruza bilo izuzetno mirno, ove nedelje smo zabeležili povećanje aktivnosti na ovom tržištu. Početkom nedelje kupci su bili povučeni i nisu pokazivali veće interesovanje, da bi se krajem nedelje aktivirali i iskazali veću tražnju za kukuruzom. Na strani ponude smo tokom čitave nedelje beležili veću aktivnost.
Kukuruzom se trgovalo u širokom cenovnom rasponu od 20,70 do 22,50 dinara po kilogramu PDV-a u zavisnosti od pariteta i analize na aflatoksin. Ponder cena iznosila je 21,46 dinara po kilogramu bez PDV-a (23,60 dinara po kilogramu sa PDV-om), što u odnosu na prošlu nedelju predstavlja cenovni rast od 4,66 odsto. Kukuruzom se trgovalo i na paritetu CPT kupac po ceni od 22,50 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Početak kupovine merkantilne pšenice rod 2023. godine od strane Republičke direkcije za robne rezerve uticao je na povećanje aktivnosti na ovom tržištu.
Prvog dana u nedelji ponuda pšenice je bila slaba, da bi zatim došlo do povećanja aktivnosti na strani ponude, ali i na strani tražnje. Kao i protekle nedelje, pšenica je i ovaj put zauzela primarno mesto u trgovanju sa 63 odsto učešća u ukupnom obimu prometa.
Pšenicom se trgovalo u cenovnom rasponu od 22,00 do 23,00 dinara po kilogramu bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta. Ponder cena iznosila je 22,50 dinara po kilogramu bez PDV-a (24,75 din/kg sa PDV-om), te se beleži uzlazni trend cene od 8,53 odsto. Trgovalo se takođe i pšenicom sa preuzimanjem do 31.8.2023. po ceni od 21,50 do 22,00 dinara po kilogramu bez PDV-a.
Tržište soje je tokom cele nedelje bilo mirno uz veću ponudu u odnosu na tražnju. Krajem nedelje zaključen je berzanski ugovor za sojino zrno po ceni od 61,50 dinara po kilogramu bez PDV uz obračun kvaliteta (67,65 din/kg sa PDV-om), što ujedno predstavlja i ponder cenu.
Kada posmatramo tržište uljane repice rod 2023. godine, tokom cele nedelje beležimo povećanu tražnju, dok je ponuda bila slaba ili je potpuno izostajala. Uljanom repicom se trgovalo po ceni 46,89 din/kg bez PDV-a (51,58 dinara po kilogramu sa PDV-om), što je ujedno i ponder cena. Primetan je cenovni rast u odnosu na prošlu nedelju od 12,17 odsto.
Tržište stočnog ječma je čitave nedelje bilo mirno, pri čemu je tražnja bila slaba i na nižem cenovnom nivou od ponude. Stočnim ječmom se trgovalo po jedinstvenoj ceni od 18,00 din/kg bez PDV-a.
Suncokretova sačma sa 33 odsto proteina se tokom nedelje nudila po ceni od 40,00 dinara po kilogramu bez PDV-a, ali do zaključenja berzanskih ugovora nije došlo.
(Izvor: Produktna berza)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.