РТС у некада највећем граду у Нагорно-Карабаху, деминери на линији фронта и после четврт века

недеља, 30.07.2023,  08:40 -> 08:41

Извор: РТС

Аутор: Биљана Радуловић

Са престанком сукоба, не престаје и опасност. Експлозивне направа прете и деценијама касније. Област Агдам у Нагорно-Карабаху сматра се најзагађенијом минама у том региону. На линији некадашњег фронта с деминерима била је и екипа РТС-а.

Некада највећи град у Нагорно-Карабаху, последњих четврт века је град духова. Да би се живот вратио у Агдам, први на линији некадашњег фронта су деминери.

Од новембра.2020. године су пронашли и уништили више десетина хиљада мина и експлозивних направа. Међутим, посао је далеко од краја.

“Тешко је рећи, чак дати и приближно време, тло је потпуно загађено минама. За неке области мислите да нису опасне, али кад почнете да копате наиђете на мине и више их је него што се очекује. Када смо почели било је само четрдесетак деминера, али сада ради више од 250 људи, који користе и машине и посебно обучене псе”, прича Зулфугариз Халик, шеф деминерске службе у Агдаму.

Помоћ дронова, али људски фактор пресудан

Током проналаска и уништавања експлозивних направа додатну опасност представљају оне које су постављене једна на другу. Зато им у проналаску помажу дронови, али је људски фактор и даље пресудан.

“Дронови се користе у проналажењу направа које су близу површине земље или на тлу, али не и у деминирању. Дронови дају приближну локацију без детаља о томе шта је под земљом. Помажу, али и даље људи морају да уклоне и униште направу”, објашњава деминер.

Након 2020. године, једна од процена је да је од мина и експлозивних направа у Нагорно-Карабаху страдало седам азербејџанских војника и 18 цивила, а да је више од 100 рањено.

Процес ће трајати годинама. Новинарима је омогућено да прате, а понекад и да се укључе у процес уништавања мина.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com