Prema poslednjim podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), predviđa se da će nemački BDP ove godine opasti za 0,3 odsto, dok će ostale zemlje nastaviti ekonomski rast.
Nemačka ekonomija i dalje ne uspeva da ojača, pokazuju brojke objavljene u petak, jer se zemlja koja bi trebalo da bude industrijski motor cele Evrope bori s visokim cenama energije, rastućim troškovima zaduživanja i zaostalim oporavkom od ključnog trgovinskog partnera Kine.
Blic preporučuje
Ekonomska proizvodnja u Nemačkoj stagnirala je u tromesečju od aprila do juna, saopštio je Savezni zavod za statistiku. To je usledilo nakon pada od 0,1 odsto u prva tri meseca ove godine i pada od 0,4 odsto u poslednja tri meseca 2022. godine, jer je energetski šok od ruskog rata u Ukrajini odjeknuo kroz najveću evropsku ekonomiju.
Nove projekcije dolaze nakon što je MMF ove sedmice prognozirao da će Nemačka biti jedina velika svetska ekonomija koja će se ove godine smanjiti, čak i sa slabim ekonomskim rastom širom sveta, usred porasta kamatnih stopa i pretnje rastuće inflacije.
Nemačka ekonomija je pogođena sa nekoliko izazova. Iznad svega, njena dugoročna zavisnost od ruskog prirodnog gasa za industriju goriva imala je negativan efekat kada je invazija na Ukrajinu dovela do gubitka većine snabdijevanja Moskve i do većih troškova za energetski intenzivne industrije poput metala, stakla, automobila i đubriva, ocjenjuje Euronews.
Ekonomski rast u EU slabi
Više kamatne stope Evropske centralne banke uticale su na građevinske projekte koji zavise od zaduživanja. U međuvremenu, oporavak Kine, najvećeg njemačkog trgovinskog partnera, nakon ukidanja drastičnih ograničenja COVID-19 bio je manji nego što su se mnogi nadali.
Ekonomski rezultati u drugom tromjesečju bili su “daleko od zadovoljavajućih”, rekao je vicekancelar i ministar ekonomije Robert Habeck.
On je pozvao na akciju u vezi sa svojim prijedlogom da se uz pomoć vlade ograniče cene energije za industriju, što je naišlo na skepticizam u delovima vladajuće koalicije, a apelovao je i na više ulaganja u tehnologiju orijentisanu na budućnost, kao što je obnovljiva energija.
– Ono što Nemačkoj ekonomiji treba je ciljani impuls za ulaganja i prostor za disanje za našu energetski intenzivnu industriju – rekao je on.
Dugoročni faktori kao što su starenje stanovništva, zaostajanje u korišćenju digitalne tehnologije u poslovanju i vladi, prekomjerna birokratija koja sprečava pokretanje poslovanja i javne građevinske projekte, te nedostatak kvalifikovane radne snage takođe su opteretili ekonomiju.
Ipak, usporavanje ne liči na klasičnu recesiju jer radnih mjesta ima u izobilju, a kompanije se takmiče za radnike i žale se na nedostatak stručnog kadra. Stopa nezaposlenosti je u maju iznosila samo 2,9 odsto, znatno ispod 6,5 odsto u evrozoni, što je jedna od najnižih stopa u istoriji.
Carsten Brzeski, glavni ekonomista evrozone u ING-u, opisao je situaciju u Nemačkoj kao “usporenu recesiju”, s privredom “zaglavljenom u zoni sumraka između stagnacije i recesije”.
(Izvor: Investitor)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.