Država rešila: Treba vam krojač ili obućar? Plaćamo deo

Pokidana dugmad sa košulje ili pokvareni rajsferšlus na čizmama ne treba da označe kraj životnog veka vašim omiljenim modnim komadima.

Izvor: klima101/Jelena Kozbašić

Ilustracija: Shutterstock/UfaBizPhoto

Ilustracija: Shutterstock/UfaBizPhoto

Štaviše, ove sitnice daju se lako popraviti. Međutim, ako sami niste dovoljno vešti, zahtevaju posetu krojaču ili obućaru – zanatlijama koji su u modernom dobu nepravedno zaboravljeni, piše Klima 101.

Ali u Francuskoj to više neće biti slučaj uz tzv. bonus za popravke čija primena počinje u oktobru ove godine.

Naime, u sklopu nove inicijative, francuski građani koji svoju odeću i obuću budu odneli kod ovlašćenih krojača i obućara, kako bi ih popravili, ostvariće pravo na povraćaj određenog dela novca – od 6 do 25 evra u zavisnosti od složenosti rada i tkanine.

Prema pisanju medija, lokalne vlasti će u narednih pet godina bonuse isplaćivati iz fonda za održivost koji je vredan 154 miliona evra, u nadi da će poduhvat moći da nastave i u budućnosti.

Za program, potpuno besplatno, mogu da se prijave svi krojači i obućari u zemlji, a veruje se da će učešće da rezultuje porastom njihovog poslovanja.

Cilj uvođenja bonusa za popravke jeste smanjenje količine tekstilnog otpada koja se u Francuskoj trenutno procenjuje na 700 hiljada tona godišnje.

Ali ovo je tek delić kompleksnije, globalne slike: svake sekunde na deponije širom sveta istrese po jedan kamion odeće. Povrh toga, modna industrija proizvodi više štetnih emisija od avio i pomorskog saobraćaja zajedno.

Sve to su jasni pokazatelji da bi, u doba brze mode, besomučni konzumerizam trebalo usporiti. Popravke po uzoru na Francuze samo su jedan od načina – deo rešenja je i u kupovini polovnih stvari koja je, sudeći prema porastu second hand tržišta, sve privlačnija potrošačima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com