Stečajevi u Nemačkoj sve su češći, “klecaju” i čuveni brendovi, a modna industrija na posebnom je udaru. Na hiljade radnika samo u Nemačkoj ostalo je bez posla u tekstilnoj industriji samo tokom nekoliko prethodnih meseci. Ekonomisti kažu da je više faktora uticalo na bankrote i najjačih, ali posebno ukazuju na “ranjivost” u lancima snadbevanja.
“Poklekao” je i veliki broj modnih brendova koji rade decenijama unazad. Jedan od najnovijih primera je kompanija “Madeleine”, koja se nakon 40 godina našla pred bankrotom. ali na spisku su još i “Gerry Weber”, “Orsay”, “Scotch & Soda”…
Blic preporučuje
Kako u razgovoru za “Blic Biznis” objašnjava docent Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu ovako veliki broj stečajeva je posledica velikog broja faktora koji su u poslednjim mesecima pokazali svoje udruženo negativno dejstvo, i proizvele velike “distorzije” u lancima snabdevanja. On napominje i da faktori nisu skorijeg datuma.
– U prvom redu je izmeštanje proizvodnje u udaljenije, manje razvijene delove Evrope, ali i sveta, što je pravdano razlozima cenovne konkuretnosti. To je za posledicu dobilo produbljivanje i produžavanje lanaca snabdevanja koji su time postali ranjiviji na razne makroekonomske pojave, ali i na konkretna i ekonomska i politička dešavanja u zemljama gde su locirani, kaže Mijušković.
On ističe da su ozbiljne “distorzije” globalnih lanaca snabdevanja uzorkovane dvogodišnjom pandemijom, te ratnim dešavanjima u Ukrajini koja su usledila, bili su jedan od ključnih momenata koji je poremetio brojne industrije.
– Kao posledica, javio se otežan transport sirovina, poskupljenje troškova samih inputa, transporta, osiguranja i skladištenja, nemogućnost tranzita kroz određena podneblja, te gubitak nekih tržišta. Svakako, dodatni inflatorni pritisak, rast cena goriva i energenata, udruženo su doprineli da veliki broj preduzeća u Nemačkoj dođe u situaciju da proglasi stečaj i nažalost prestane sa poslovanjem, nastavlja on.
– Otpuštanje radnika tih preduzeća i gubitak njihovog doprinosa pojedinačnim nacionalnim ekonomijama gde su operisali, dodatno će negativno uticati na globalne, ali i lokalne ekonomske prilike u mnogim zemljama. Nažalost, ovo je ekonomska stvarnost koja se neće limitrati samo na Nemačku – upozorio je profesor.
– Pogođenost modne industrije apostrofirana je u odnosu na neke druge industrije usled više faktora. Kao što smo napomenuli, inflatorni pritisak je visok sam po sebi, ali on je uparen sa specifičnostima same modne industrije. One se odnose na smanjivanje potrošnje u domenu kupovine odeće/obuće, jaku konkurenciju velikog broja ponuđača, te preusmeravanje ulaganja novca u druge oblasti, što sve čini da ova industrija uslovno rečeno iskoči po pitanju negativnog uticaja koji doživljava kao rezultanta ukupno loše ekonomske situacije i dešavanja na globalnom nivou, zaključuje naš sagovornik
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.