уторак, 19.09.2023, 12:56 -> 18:05
Извор: РТС, Reuters
Војска Азербејџана покренула је, како су навели, “антитерористичке активности” у региону Нагорно-Карабах како би повратила уставни поредак и протерала “јерменске војне формације” из тог региона. Гранатирање се чује у Степанакерту. Локалне власти тврде да има цивилних жртава. Премијер Јерменије Никол Пашињан рекао је да азербејџанске снаге покушавају да заузму најнасељеније центре Нагорно-Карабаха.
Администрација председника Азербејџана Илхама Алијева саопштила је да је спремна да се састане са представницима јерменске заједнице региона Нагорно-Карабах у граду Јевлаху, под одређеним условима.
“Да би зауставили антитерористичке мере, илегалне јерменске оружане групе морају да подигну белу заставу, предају сво оружје, а илегални режим се мора сам распасти. У супротном, антитерористичке мере ће бити настављене до краја”, наводи се у саопштењу.
Баку је у вези са позивом Степанакерта, главног града непризнатог Нагорно-Карабаха, на преговоре, навео да је “администрација раније позвала представнике јерменског становништва које живи у региону Нагорно-Карабаха у нашој земљи на дијалог како би разговарали о питањима реинтеграције”.
“Али су то сваки пут одбијали”, тврде у Бакуу.
(Интерфакс)
Опширније Краће
Руска војска покушава да врати процес у Нагорно-Карабаху у политички и дипломатски оквир, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
“Пре свега наша војска сада ради на враћању процеса регулисања у политички и дипломатски оквир, за то су једина суштинска основа трилатерални документи од пре две и три године“, рекао је Песков.
Истакао је да је сада главна ствар убедити Јереван и Баку да одустану од насилних метода и седну за преговарачки сто.
Према речима Пескова, Кремљ је забринут због нагле ескалације тензија у Нагорно-Карабаху и избијања непријатељстава.
Истакао је да Оружане снаге Азербејџана, приликом извођења војне операције у Нагорно-Карабаху, морају да предузму све неопходне мере да обезбеде безбедност цивилног јерменског становништва.
Песков је додао да Кремљ нема информација о томе да су угрожени животи руских миротвораца у Нагорно-Карабаху.
Опширније Краће
Азербејџанско министарство одбране објавило је нове снимке на којима је приказано гађање радарска станица јерменских оружаних снага у региону Хојавенд на територији Азербејџана, где је привремено распоређен руски мировни контингент.
Такође се наводи и да је уништено јерменско складиште муниције у правцу Агдаре.
Јерменске власти, с друге стране, тврде да немају војне јединице у региону Нагорно-Карабаха.
Опширније Краће
Виши званичник Стејт департмента рекао је да је у току дипломатски ангажман због тензија између Јерменије и Азербејџана и додао да ће у то вероватно бити укључен и државни секретар Ентони Блинкен, пренео је Ројтерс.
Опширније Краће
Локални омбудсман у Нагорно-Карабаху Гегам Степањан рекао је да су погинула два цивила, а да су 23 особе повређене у нападима азербејџанске војске, преноси Ројтерс.
Степањан тврди да је међу рањенима и осморо деце.
Министарство одбране Азербејџана објавило је снимак и саопштило да војска прецизно уништава борбене позиције, борбену опрему и војне објекте у областима Хоџали и Гирмизи Базар.
Снимак азербејџанског министарства одбране
Премијер Јерменије Никол Пашињан рекао је да азербејџанске снаге покушавају да заузму најнасељеније центре Нагорно-Карабаха, пренео је Ројтерс позивајући се на Интерфакс.
Пашињан је навео да је у контакту са локалним властима у Нагорно-Карабаху и да очекује да руски миротворци делују како би стабилизовали ситуацију.
Истакао је да је са више страна било позива на државни удар у Јерменији због напада азербејџанских снага у Нагорно-Карабаху, преноси РИА Новости.
У Степанакерту, административном центру Нагорно-Карабаха, огласиле су се сирене за опасност, а на снимцима које је објавио Ројтерс се чују и пуцњи.
Извор: Reuters / ARTSAKH PUBLIC TV
Високи представник за спољну политику ЕУ Жозеп Борељ позвао је Азербејџан да обустави војне операције у Нагорно-Карабаху, пренео је Ројтерс.
Борељ је навео да је ЕУ спремна да посредује у дијалогу између Азербејџана и Јерменије.
Гегам Степањан, омбудсман у Нагорно-Карабаху, навео је да је у нападима азербејџанских снага било више цивилних жртава, пренео је Ројтерс.
Власти у Нагорно-Карабаху навеле су да је азербејџанска војска зашла дубоко у територију тог региона, али да су наишли на “одлучан отпор”.
Министарство одбране Азербејџана саопштило је да је војска те земље покренула “антитерористичке активности” како би повратила уставни поредак у области Нагорно-Карабах и протерала тамошње “јерменске војне формације”, пренео је Ројтерс.
Додали су да је циљ тих активности да “разоружају и обезбеде повлачење формација оружаних снага Јерменије са њихове територије и да неутралише њихову војну инфраструктуру”.
Напомињу да користе само “високопрецизно наоружање” и да мете неће бити цивили. Истичу да су за цивиле обезбеђени хуманитарни коридори, укључујући и један према Јерменији.
Азербејџан је саопштио да је шест држављана те земље погинуло од нагазних мина у два одвојена инцидента у региону Нагорно-Kарабах и за постављање мина окривио “нелегалне јерменске оружане групе”.
Kако се наводи, четири службеника Министарства унутрашњих послова погинула су када је њихов камион разнела мина, а у другом инциденту од мине су погинула два цивила.
Министарство одбране Азербејџана оптужило је, како је наведено, “нелегалне јерменске оружане групе” да су ометале ГПС навигацију путничког авиона који је летео из Тбилисија у Грузији за Баку.
Јермени у Нагорно-Kарабаху рекли су да је та тврдња “апсолутно лажна” и да је осмишљена да одврати пажњу од, како су навели, “хуманитарне катастрофе” која је изазвана незаконитом блокадом региона Нагорно-Kарабах коју спроводи Азербејџан.
Јерменија: Наша војска није присутна у Нагорно-Карабаху
Јерменија је саопштила у понедељак да њене оружане снаге нису присутне у Нагорно-Kарабаху и да је ситуација на њеним границама са Азербејџаном мирна.
На друштвеним мрежама објављени су снимци на којима се чује одјекивање експлозија у Степанакерту, административном центру Нагорно-Карабаха.
У Kарабаху, који је међународно признат као део Азербејџана, живи претежно јерменско становништво и он није под контролом Бакуа од деведесетих након рата између Јерменије и Азербејџана. Азербејџан је поново заузео делове територије Нагорно-Kарабаха и око њега у рату 2020. године.
Русија позвала обе стране на прекид ватре
Јерменија је оптужила Москву да не може да гарантује безбедност, пошто јој превише пажње одвлачи рат у Украјини.
Из Бакуа су навели да су обавестили руске миротворце, као и турско-руски центар за мониторинг одржавања примирја које је потписано 2020. године.
Русија је позвала обе стране да зауставе крвопролиће у Нагорно-Карабаху.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова навела је да је Русија забринута због ескалације, као и да ће руски миротворци наставити своју мисију у том региону.
Истакла је да је Баку обавестио руску мисију неколико минута пре почетка операције.