Posao u kontroli leta je za mnoge nezamisliv zbog svoje kompleksnosti, koja je shodno tome i plaćena, pa operateri na ovoj poziciji u Srbiji mogu zaraditi od 200.000 do 500.000 dnara, a u svetu se pominju i mnogo ozbiljnije cifre. Težinu nosi i rad u žandarmeriji i specijalnim jedinicama, što su još neki od visokoplaćenih poslova kod nas.
Obukom operatera i drugih stručnjaka za oblast kontrole leta na području našeg regiona se bavi Kontrola letenja Srbija i Crne Gore SMATSA. Ovaj cenar objavljuje javne konkurse za obuku novih polaznika kada tržište rada to zahteva, odnosno kada postoji realna potreba za ovom profesijom.
Blic preporučuje
Iako na njihovom zvaničnom sajtu trenutno nema potrebe za školovanjem novih kadrova, prema međunarodnom udruženju kontrolora letenja-IFATCA, ipak postoji globalni nedostatak kontrolora letenja od oko 10 odsto i da će tranzicija budućih ATM sistema (kao što su SESAR i NEXTGEN) zahtevati dodatnih 15 odsto za dugi niz godina, što svakako implicira veliku potražnju za ovim poslovima u budućnosti.
Poslednji aktivan konkurs završen je 31.07.2023, kada je SMATSA primala 12 kandidata na obuku radi sticanja dozvole kontrolora letenja, a sa njihovim sertifikatima možete raditi u celom svetu.
Obuka za kontrolu leta
Kako je posao kontrolora letova ozbiljan i podrazumeva upravljanje svim fazama letenja aviona, neophodno je da on poseduje “visok nivo teorijskog znanja, odlučnosti i veština”, te prolazi kroz više nivoa obuke, na primer osnovnu obuku, obuku za ovlašćenje, obuke osveženje znanja i druge.
Za bavljenje kontrolom letova potrebno je poznavanje najnovijih tehnologija i uređaja neophodnih za praćanje bezbednosti avio-saobraćaja, zatim i poznavanje engleskog jezika, koji je zvaničan jezik u vazduhoplovnoj komunikaciji.
Prilkom obrade prijava studenata za obuku gledaju se brojni parametri, između ostalog, godine, stručna sprema, prosek, vladanje u školi, ali i kasnije, zatim da li je kandidat osuđivan, pod istragom i slično. Takođe, zdravstveno stanje i fizička spremnost su od velike važnosti.
“Projekat 5.000”
Ranije ove godine je zvanično najavljeno povećanje pripadnika specijalnih jedinica sa 1.600 na 5.000 u okviru takozvanog “projekta 5.000”, što predstavlja značajan podsticaj borbenoj gotovosti Vojske Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći svojevremeno o povećanjima plata u javnom sektoru, pre svega prosveti i zdravstvu, najavio je povećanje plata pripadnicima Vojske, koji bi, prema tim najavama, trebalo da imaju osnovnu platu od oko 2.000 evra, a nekima bi mogla da bude i više od 3.000 evra.
– Glavni zadatak ove cele 2023. biće da se broj pripadnika specijalnih jedinica Vojske Srbije sa 1.600 podigne na 5.000. Plate će biti ogromne. Osnovne će ići preko 2.000 evra, a na to znate šta ide. Dežurstva, noćne smene, prekovremeni rad i sve drugo. Tako da to dođe skoro do 3.000 evra. Dakle, da se prijavljujete momci. Uskoro će uslediti konkurs, rekao je vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić.
Foto: Aleksandar Dimitrijević / RAS Srbija
Plate profesionalnih vojnih lica
Prema Pravilniku o izmenama i dopunama Pravilnika o platama profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, profesionalnim vojnicima u određenim jedinicama pripada veći koeficijent za posebne uslove službe, zbog težine, karaktera i trajanja rada, koji se utvrđuje u koeficijentu većem od osnovnog.
Pravilnikom je propisano povećanje osnovnog koeficijenta za 2,284 dinara za:
- brigadne generale 72. brigade
- generale 63. padobranske brigade
Takođe, propisano je povećanje osnovnog koeficijenta za 2.284 dinara za:
- Odred Vojne policije specijalne namene „Kobra“
Ovim profesionalnim vojnicima se plata još uvećava u paušalnom iznosu od 25 odsto od pripadajuće plate za puno radno vreme za dane kada su angažovani na realizaciji mera preventivno-tehničke zaštite i fizičke zaštite određenih osoba i objekata.
Prosečna plata generala, na primer, u maju ove godine iznosila je 239.865 dinara, oficirima 129.865 dinara, podoficirima 94.142 dinara, a profesionalnim vojnicima 71.662.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.