Direktne strane investicije (SDI) pozitivno utiču na produktivnost zemlje u koju se ulažu, u smislu transfera znanja, tehnologija i poslovne prakse, rečeno je u utorak na poslovnom ručku Američke privredne komore. u Hrvatskoj (AmCham) “Globalni trendovi u investicijama – gde je Hrvatska?”
Josip Funda iz Svetske banke istakao je da kompanije SDI u Hrvatskoj, odnosno one sa udelom stranog vlasništva iznad deset posto, ostvaruju oko trećinu BDP-a, zapošljavaju oko četvrtinu ukupne radne snage i čine gotovo 50 posto izvoza.
Blic preporučuje
SDI kompanije, rekao je Funda, pozitivno utiču na produktivnost zemlje u koju ulažu, u smislu transfera znanja, tehnologija i poslovne prakse, a u Hrvatskoj, iako ima relativno visok nivo takvih ulaganja, njihova struktura je donekle problematična, s obzirom da se velikim dijelom odnose na ulaganja u sektore nerazmjenjivih dobara, kao što su finansije, osiguranje, trgovina i nekretnine, koji čine najveći dio prošlogodišnjih vlasničkih ulaganja.
Ovaj deo Evrope kao “nova mala Kina”
On je rekao i da optimizam izaziva činjenica da je pandemija korona virusa značajno promenila procese globalizacije, s obzirom da je dovela do skraćivanja lanaca vrednosti i regionalizacije, pa će u narednim godinama ulaganja biti više usmerena na zemlje koje su bliže. na domaća tržišta. “To je velika prilika za Hrvatsku”, rekao je Funda.
To je potvrdio i partner u konsultantskoj kući Kearnei Marko Derča, rekavši da investitori na ovaj deo Evrope, gde se nalazi i Hrvatska, gledaju kao na neku „novu malu Kinu“ i da ima značajnih ulaganja, na primer u logistiku, IT industrija, farmaceutska i drugu radnu snagu. Derča je predstavio rezultate globalnog istraživanja prema kojem će 83 odsto investitora povećati direktne strane investicije u naredne tri godine i ocenio da su ta ulaganja važnija za njihovu isplativost nego prethodnih godina. .
Kada je reč o najvažnijim faktorima pri odlučivanju o ulaganju, regulatorna transparentnost i odsustvo korupcije su i dalje na prvom mestu, a tu su i tehnološke i inovacione sposobnosti. Derča je rekao da investitori preferiraju ulaganja na razvijenim tržištima, a rekao je i da bi se Hrvatska trebalo više fokusirati na industrije sa visokom dodanom vrednošću kada su u pitanju direktna strana ulaganja.
Šengen i evrozona „veliki vetar u leđa” za privlačenje investicija
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i održivog razvoja Hrvoje Bujanović izvijestio je da je u 2022. godini, na osnovu Zakona o podsticanju investicija, u 2022. godini zaprimljeno 239 prijava, odnosno projekata ukupne planirane vrijednosti 2,3 milijarde evra, što je tri puta više od godinu ranije.
Izvršna direktorka AmCham-a Andrea Doko Jelušić izjavila je da se situacija iz godine u godinu popravlja kada je u pitanju atraktivnost Hrvatske za ulaganja, pri čemu su uslovi poslovanja uporedivi sa zemljama srednje i istočne Evrope.
U kontekstu investicija, veliki „vetar u leđa“ predstavlja i nedavni ulazak u evrozonu i šengenski prostor“, istakao je Doko Jelušić, ali napominjući da još treba raditi na poboljšanju poslovne klime.
(Tportal)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.