Konferenciju o lokalnoj omladinskoj politici – „Mladi i lokalne institucije: Mesto gde odluke donosimo zajedno”, obeležilo je potpisivanje sporazuma o saradnji između Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) i Unije poslodavaca Srbije. Cilj ovog dokumenta je, kako se na skupu moglo čuti, da se zajedničkim snagama radi na razvijanju programa za implementaciju „Garancija za mlade”. To je program koji bi ubuduće trebalo da predstavlja podršku mladima da se što brže uključe u svet rada. Podrazumeva dobijanje kvalitetne ponude za posao, nastavak obrazovanja, praksu ili obuku u roku od četiri meseca od ulaska u status nezaposlenosti ili završetka formalnog obrazovanja. Program se inače sprovodi u državama članicama EU, što je primer intervencije u okviru koje se mladima koji su neaktivni i nezaposleni pristupa kroz saradnju različitih sektora i socijalnih partnera, uključujući i organizacije civilnog društva.
Miljana Pejić, generalna sekretarka KOMS, kazala je da je veliki izazov usvojiti zakone i strategije, ali da je još veći izazov implementacija tih dokumenata. Zahvalan na tome što ih je KOMS prepoznao kao jednog važnog partnera, Srđan Drobnjaković, direktor Unije poslodavaca Srbije, istakao je da se raduje saradnji koja predstoji. Poželeo je mladima da u svojim zajednicama budu što aktivniji i postavljaju britka pitanja koja mogu unaprediti njihov položaj u društvu.
Cilj konferencije „Mladi i lokalne institucije” je povezivanje i uspostavljanje platforme za dijalog između lokalnih aktera omladinske politike i njihove saradnje sa nacionalnim nivoom, ali i sa mladima.
Milica Borjanić, programska menadžerka KOMS-a, predstavila je stanje normativno-strateškog okvira lokalne omladinske politike i mogućnosti za njegovo unapređivanje. Osvrnula se na neformalne grupe, odnosno organizovanje mladih, potom na programe za mlade „Garancije za mlade„ i prostore za njihov rad: digitalne i ostale.
Glavni zaključci su da bi trebalo obezbediti više programa koji osnažuju neformalne grupe mladih da postanu udruženja mladih.
– Organizovanje mladih je nužno za stvaranje održivih promena u društvu. Potrebno je prevazići iskorak između sistema obrazovanja i potreba tržišta rada, kako bi društvo imalo mlade stručnjake koji su opremljeni veštinama i znanjem za koje ima mesta na tržištu – naveli su nadležni, podsećajući da prostori za mlade predstavljaju preduslov aktivnijeg učešća omladine na lokalnom nivou, dok je međusektorska saradnja osnov razvoja prostora za njih.
– To nije samo finansijska podrška, već i aktivna kooperacija civilnog sektora, institucija i mladih. Za mlade važi da su pokretači promena, a neformalne grupe nastaju baš iz želje za promenom. Zbog toga je važno da osiguramo da mladi imaju slobodan prostor da ojačaju svoje kapacitete i da se izgrađuju u aktivne građane koje kritički promišljaju o sistemu u kom odrastaju, proaktivno pristupajući rešavanju sistemskih problema – istakla je Gordana Adamov, predsednica Upravnog odbora KOMS-a.