Da li se isplati ići u Parndorf tokom praznika sniženja? Zavisi da li ste kupoholičar.
Naša ekipa tokom vikenda proveravala je kakva su sniženja tokom Crnog petka u ovom kako se naziva raju za šopingholičare.
Istini za volju, nismo bili oduševljeni rangom sniženja, odnosno ponudom, ali ostavljamo napomenu da se možda “razgrabilo” tokom samog petka.
Gužve, pomešane sa snegom koji je vejao nas lično je demotivisao da čekamo u redovima ispred popularnih brendova. Sreli smo i čuli priličan broj građana iz Srbije koji su došli da pazare. Njihova računica je jasna – štede ponekad i cele godine kako bi došli po omiljene stvari na sniženju. Uglavnom putuju automobilom, po tri ili četiri osobe i podele troškove samog puta. Oni ne spavaju, ne uzimaju smeštaj već se vraćaju kao i oni koji dođu organizovanim turama.
Ima i onih, koji poput nas ipak prespavaju, a računica je ovakva: Prosečan automobil troši rezervoar i po na ovom putu, odnosno gorivo nas je koštalo ukupno 15.000 dinara. Vinjete (austrijska i mađarska) 4, 300 dinara. Napomena da smo produžili do Beča. Birali smo noćenje u Budimpešti što je koštalo 8.000 dinara za 4 osobe.
Kada je reč o samim popustima u ovom šoping centru, deluje da su mnogi došli samo zbog određene robne marke.
Inače, jedan par čizama koji u Srbiji košta oko 200 ili 250 evra u Parndorfu ćete na sniženju i za oko 10.000 dinara, ali ove godine nismo primetili, ili bar nismo stigli, da su dotične čizme dodatno snižene na onih 6 do 7 evra kako je ranije bio slučaj (ili su ti komadi već bili rasprodati).
Firmirane patike snižene su sa 95 na 19 evra, dizajnerska torba sa 135 na 40. Parfeme od 90ml koji koštaju oko 100 evra naći ćete za 14.
Pojedine patike marki “adidas” ili “najki” van sezone koštaju sada i po 30 evra, našli smo i neke komade koje su snižene i do 16 evra.
Satovi poznatih robnih marki su takođe na dobrom popustu, pa su tako primera radi “fosilovi” sa 400 sniženi na 110 i sl.
Džemperi “Tommy Hilifger” koji su ranije koštali i duplo, sad su oko 80 do 100 evra. U poslednje vreme popularne kod nas “pinko” torbice su tamo nešto snižene, ali ne toliko da su vredne puta do druge države. Nepregledan red ispred “Guess” prodavnice nas je demotivisao da zavirimo o kakvim popustima se tamo radi.
Lični utisak je da vredno otići zbog satova, patika (iz prošle sezone), dizajnerskih torbi, naočara i parfema. Sve ostalo se može naći i u nekom od mnogobrojnih beogradskih šoping centara. Ukoliko u to uračunate troškove puta – klackalica je da li vredi ići, iako vam to šopingholičari nikad ne bi priznali. Podsećamo i na autlet centar u Inđiji koji je maltene replika Parndorfa (naravno sa mnogo manjim brojem brendova).
Inače, minimalni iznos kupljene robe za povraćaj poreza iz Austrije je 75 evra, i to je jedan od nižih graničnih iznosa. Ne oporezuje se svaka roba isto, odnosno, visina poreza se razlikuje za tehniku, hranu i garderobu, a porez se vraća na granici.
Ukoliko se odlučite na ovaj korak, savetujemo da svakako produžite do Beča koji je udaljen oko 45 minuta vožnje. U toku su božićni sajmovi a prizori su idilični. Austrijska prestonica takođe ima šoping istoriju, te verujemo da ćete i tamo naći nešto za svoju dušu.