субота, 16.03.2024, 11:29 -> 13:06
Извор: FOX, CNN
Бивши амерички потпредседник Мајк Пенс одлучио је да не подржи свог некадашњег шефа Доналда Трампа у изборној трци. Поручује да неће гласати ни за актуелног председника Џозефа Бајдена. Са друге стране, Трамп истиче да људи у политици могу да буду врло нелојални.
Мајк Пенс је рекао да “не може мирне савести” да подржи кандидата Републиканске странке Доналда Трампа.
“Доналд Трамп следи и артикулише агенду која је у супротности са конзервативном политиком којом смо владали током наше четири године. Зато не могу мирне савести да подржим Трампа у овој кампањи”, рекао је Пенс за Фокс њуз.
Истакао је и да ова његова изјава не би требало да буде изненађење, као и да је поносан на време када су заједно били на власти.
“Невероватно сам поносан на резултате наше администрације. То је био конзервативни рекорд који је Америку учинио просперитетнијом и сигурнијом”, додао је Пенс.
Пенс се кандидовао на унутарстраначким изборима, али је своју кандидатуру окончао у октобру прошле године.
“Током моје председничке кампање, јасно сам ставио до знања да постоје дубоке разлике између мене и председника Трампа по низу питања. И не само наше разлике у мојим уставним обавезама које сам обављао 6. јануара”, нагласио је Пенс.
Поручио је и да Трампови најновији коментари о Кини и противљењу забрани Тик-тока у САД такође осликавају преокрет његовом некадашњем снажном противљењу друштвеним медијима које контролишу Кинези.
Пенс је, такође, нагласио да ни у ком случају неће гласати ни за актуелног председника Џозефа Бајдена.
“Како ћу гласати када се завеса затвори – то остављам за себе“, рекао је Пенс.
До размимоилажења између Пенса и Трампа дошло је након изборног пораза 2020. године и упада Трампових присталица у зграду Капитола. Пенс је тада осудио тај потез.
Са друге стране, Трамп сматра да би Пенс требало да га подржи у изборној трци.
“Одабрао сам га, направио сам га потпредседником. Али људи у политици могу бити веома нелојални”, нагласио је Трамп.
Бајден и Трамп формално су осигурали председничке номинације Демократске, односно Републиканске станке, после победа на примарним изборима у Џорџији, Мисисипију и држави Вашингтон. То значи да ће се стари ривали поново сусрести на изборима за председника САД 5. новембра ове године.