Evropljani se odriču svega da bi platli troškove stanovanja: “Režu” kućne budžete

Biznis Moj novčanik

Evropljani se odriču svega da bi platli troškove stanovanja: “Režu” kućne budžete

Anica Jelovac

U izveštaju agencije za nekretnine RE/MAX Europe je navedeno da je više od jednog od 10 Evropljana prošle godine moralo da smanji troškove za hranu i druge svakodnevne potrepštine kako bi platili troškove stanovanja.

.

Foto: Djordje Kojadinovic / Ringier

.

Istraživanjem spomenute agencije je utvrđeno da su prosečni troškovi stanovanja u prethodnih 12 meseci u Evropi porasli za 54 odsto. Više od jedne trećine stanovnika Starog kontinenta ili 37 odsto je reklo da su se snalazili kako bi platili troškove stanovanja. Skoro jedna petina ili 19 odsto reklo je da se bore da sastave kraj s krajem.

Blic preporučuje

Evropska domaćinstva u proseku troše 38 odsto svojih ukupnih prihoda za stanarinu, ratu kredita i komunalije. Kada je u pitanju taj trošak u svakoj državi pojedinačno, najveći je u Sloveniji (43 odsto), a zatim u Portugaliji (42 odsto). S druge strane, taj trošak je bio najmanji u Švajcarskoj (30 odsto).

Kako bi mogli pokriti ostale troškove stanovanja, 80 odsto ispitanika je reklo da su počeli da smanjuju ostale troškove.

Najviše su smanjili troškove za društvene aktivnosti, kao što su izlasci (41 odsto), a zatim za putovanja i luksuzne stvari (40 odsto), odeću i obuću (30 odsto), pretplatničke usluge (27 odsto), elektronske uređaje (25 odsto), sportske aktivnosti (23 odsto) i svakodnevne stvari (16 odsto).

Nadalje, 20 odsto je onih koji tvrde da uopšte nisu morali da „režu“ kućne budžete kako bi platili troškove stanovanja.

Potrebno je naglasiti da je 16 odsto Evropljana koji su smanjili troškove za hranu. Kada je u pitanju smanjivanje tog troška u svakoj državi pojedinačno, ono je najviše iznosilo u Austriji i Finskoj (26 odsto).

Spomenutim istraživanjem agencije za nekretnine RE/MAX Europe je utvrđeno da je 15 odsto Evropljana izjavilo da su bili primorani da pribegnu nekom obliku zaduživanja kako bi pokrili troškove stanovanja. Ovaj trend je bio najizraženiji u Turskoj (32 odsto), Bugarskoj (22 odsto) i Rumuniji (20 odsto).

(Klix)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com