уторак, 29.10.2024, 11:57 -> 10:33
Извор: РТС
Аутор: Ратко Бечки
Црква Рођења Пресвете Богородице из 19. века најстарије је здање у Врњачкој Бањи. Али, прича о духовном животу овог краја води нас још даље у прошлост. До времена Светог Саве и села Грачац.
Предање о цркви у селу Грачац само је улепшало историју овог краја. А говори да је Свети Сава са оцем Стефаном учествовао у њеној изградњи. Верује се да је стара колико и Жича. Трагови истине о томе постоје. Два надгробника на отвореном простору датирају од краја 13. до 15. века. Из 17. века су агијазма, посуда за воду, свећњаци и плаштеница. То су докази који упућују на старост цркве која је кроз историју претрпела бројна страдања.
“Народна предања цркву везују за знатно старији период. За лик и дело Светог Саве и за прву српску архиепископију, односно манастир Жичу. Оно што ми као стручњаци можемо да потврдимо јесте да је данашње село Грачац средњовековна Грачаница која се налазила у оквиру епискорског властелинства манастира Жиче и минеј који је поклонио кнез Милош цркви Светог Саве у Грачацу коју он назива Грачаница”, каже Марија Алексић из Завода за заштиту споменика културе у Краљеву.
Истраживања су потврдила да је на овом месту постојала црква из средњег века. Народ верује да су мошти Светог Саве у њој заноћиле приликом премештања из Бугарске. Знатно каснијем периоду припада црква Рођења Пресвете Богородице у Врњачкој Бањи. Изграђена је 1834. године у време владавине кнеза Милоша Обреновића. Садашњи изглед са западне стране који обликују бифоре, дупли прозори и розета дугује архитекти Драгомиру Тадићу. Звоноливци који су два пута изливали црквена звона обавезивали су се да једно звоно буде тешко 300 килограма звука ха а друго 110 килограма звука е.
“Црква је позната и по томе што поседује велики број вредних икона од познатих сликара. Вреди споменути икону Лазара Стајића Тошковића која је из 1810 године. Икона је Јована Претече коју је приложница дала цркви. Затим иконе које је сликао Урош Предић. Црква има вредност тих икона које би се требале прегледати, пописати , изложити, рестаурирати, конзервирати и на неки начин као саставни део мобилијара веома вредног изложити као неку врсту галерије”, каже Чедомир Бачкуља, Завод за заштиту споменика културе у Краљеву.
Икону Уроша Предића Свети Андреј Првозвани завештао је цркви Петар Други Карађорђевић. Овај храм се налази на Црквеном брду и одвајкада се знало – Бања лечи болести а црква раслабљеност духовну.