Tradicija proizvodnje visoko kvalitetnih vina na Levaču

Tradicija, veština i ljubav prema osunčanim vinogradima nalazi se u krvi Marije Miletić. Ona je nastavila proizvodnju visoko kvalitetnih vina koju je otpočeo još njen čukundeda u selu Oparić kod Rekovca.

marija, miletić, rekovac, oparić, vinarija

“Ja sam rođena ovde i ovde se nalazi moja porodična kuća. Moja porodica se već generacijama bavila proizvodnjom grođža i vina još od čukundede, a moji roditelji su imali tri ćerke, negde smo želeli da se nastavi ta tradicija tako da sam ja upisala tehnologiju, završila, vratila se ovde i nastavila tamo gde su moji stali. Berba 2006. je bila prva berba kada smo krenuli da proizvodimo vino pod našim imenom, da gradimo naš brend i to je neka godina kada sam i ja završila fakultet, tako da sam ja onda ambiciozno krenula u samu proizvodnju vina. Tada sam bila jedna od možda dve žene u Srbiji koje su se bavile proizvodnjom vina i dobro je da se kasnije širio taj broj žena koje su ušle u vinarstvo. Danas imamo vrlo ozbilje žene koje se ozbiljno bave proizvodnjom vina i vode svoje vinarije”, kazala je Marija Miletić, vlasnica vinarije “Miletić” u selu Oparić u opštini Rekovac.

Danas se vinogradi porodice Miletić prostiru na 12 hektara. Sušna godina pogodovala je Levačkom vinogorju koje se nalazi na dobroj poziciji, spoju ruže vetrova, kvalitetnog zemljišta i nadmorske visine.

“Generalno se dosta menja klima tako da je svaka godina specifična. Ova je bila možda i najspecifičnija u smislu da je krenula ranije vegetacija, pa smo s proleća imali mrazeve koji su uticali na neke pozicije vinograda koje su bile niže. Međutim kasnije je bilo dosta sunca i zbog toga je berba krenula mesec dana ranije, a to je dovelo do toga da mesec dana ranije završimo sezonu. Imamo dobar kvalitet vina iz ove godine, lepe šećere i lepe kiseline. Kod nas u Levču su hladne noći koje su jako značajne za sadržaj kiselina u grožđu”, rekla je ona.

vinarija, bačve, podrum

Godišnja proizvodnja podruma Miletić kreće se između 30 i 50 hiljada litara vina. U ovom kraju dobro uspevaju internacionalne sorte a sve više su zastupljene i autohtone.

“U poslednje vreme se sve više vraćamo autohtonim sortama tako da smo zasadili dosta tamjanike i prokupca. Postižemo izuzetne rezultate i kod belih i kod crvenih vina što je retkost za neko vinogorje. Ovde možete da probate bela vina koja su aromatična, sveža, a isto tako da probate crvena vina sa puno alkohola, sa moćnim telom, koja su takođe i mineralna. Generalno je u ovom kraju bilo nekada dosta prokupca. Sve one površine koje smo videli u vinogradu su nekada bile pod prokupcem i onda su zadruge, sredinom osamdestih radile komasaciju i zasađivale nove vinograde tako da su nam stari zasadi nestali u tom trenutku. Danas je sve veća želja da se sve više vratimo domaćim sortama i da promovišemo naše domaće srpske sorte”, napomenuila je Miletić.

Iako Levačko vinogorje ima 6 vinarija taj broj će porasti u narednom periodu jer se nekoliko gazdinstava nalazi u procesu registracije. Cilj svih vinarija Levča je da se okrenu vinskom turizmu zbog prelepe priorode, brojnih manastira ali i naivnog slikarstva koje je poteklo iz ovog kraja.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com