понедељак, 11.11.2024, 17:05 -> 19:51
Извор: РТС, Фонет
Парламентарна опозиција организовала је испред Владе Србије протест поводом трагедије на Железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 14 особа. После обраћања говорника, окупљени су кренули у кратку протестну шетњу до зграде Председништва, где су поновљени захтеви за оставком премијера Милоша Вучевића. Представници опозиције су најавили да ће захтеве предати и Скупштини Србије.
Захтеви опозиције прочитани су и испред Председништва.
Срђан Миливојевић из ДС је рекао да је зграда Председништва пуна полиције и да је закључана и најавио је да ће захтеве предати Народној скупштини.
После обраћања говорника испред Владе Србије, окупљени грађани кренули су у шетњу до зграде Председништва.
Фото РТС Игор Топаловић
Организатори су најавили да ће, ако се захтеви не испуне до краја недеље, наставити борбу на улици и поднети захтев парламенту са једном тачком – опозив целе Владе.
Борислав Новаковић из Народног покрета Србије, бивши градоначелник Новог Сада, захвалио је Београду и Србији на солидарности.
“Огорчени смо, зато што је за злочин одговорна држава, за злочинце који су скривили трагедију затвор није мера кривице, него доживотна робија“, поручио је Новаковић.
Захтева моментално пуштање на слободу свих који се налазе у притвору.
“Нико не тражи главе, него одговорност”, истакао је Новаковић, захтевајући од Милоша Вучевића да поднесе оставку на место председника Владе Србије.
Павле Цицварић, испред студентске организације “Борба”, рекао је да се окупљају да одају пошту “жртвама режима” и да је нормална Србија бројнија и јача од њих.
“Они који су одговорни за смрт људи и даље шетају међу нама”, рекао је Цицварић, поручишви да не сме да буде идеолошких подела, јер се “овде боримо за живот”.
Архитекта Ана Ферик Ивановић рекла је да јавност тражи одговоре, а добија само изговоре.
Мислили смо, додаје, да те радове неко надгледа, да знају шта раде, јер се ради о великом инфраструктурном пројекту.
“Сигурни смо да је пропуста било, да се журило и јурило, и да је због тога 14 људи страдало“, истакла је Ферик Ивановић.
Указала ја на обезвређивање струке, као један од разлога што је до несреће дошло.
“Наша струка мора остати независна од свих утицаја”, поручила је Ферик Ивановић.
Није се догодила несрећа, није их судбина узела сплетом околности, они су убијени, њих је убила корупција, необјављени уговори, криминал, нечија похлепа, каже у обраћању окупљенима адвокат Јован Рајић.
“Тражимо одговорност и правду, овај народ је гладан правде”, поручује Рајић, упитавши у које институције треба веровати после свега.
“Институцијама не верујем не зато што не желим, већ зато што су ме увериле да не могу им не верујем”, истиче адвокат.
На протесту “Корупција убија”, како су и најавиле странке опозиције, поновљен је и захтев за оставку градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, као и за објављивање свих тајних уговора у вези са реконструкцијом Железничке станице у Новом Саду, хитно хапшење свих одговорних за урушавање надстрешнице станичне зграде и пуштање на слободу свих незаконито притворених после протеста у Новом Саду, одржаног 5. новембра.
Такође, затражена је ванредна контрола свих инфраструктурних пројеката који су започети или рађени у последњих десет година.
Протест поводом трагедије на новосадској Железничкој станици одржан је 5. новембра на тој локацији, након чега је организована шетња која се на Тргу слободе код Градске куће претворила у нереде.
Дан након насиља и уништавања имовине на протесту у Новог Саду, Више јавно тужилаштво из тог града саопштило је да је ухапшено девет особа, док је МУП објавио да су “предузете мере” према 14 особа.
Као знак протеста због несреће у Новом Саду уследила је и блокада Варадинског моста 8. новембра на неколико сати.