Granica Plana obuhvata deo teritorije opštine Savski venac – prostor između Bulevara vojvode Putnika na zapadu, Bulevara Franše D’Eperea na severu, petlje “Žaba” na istoku i Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića na jugu kao i deo kompleksa železničke stanice Beograd-centar – Prokop i delove Bulevara vojvode Putnika i Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića. Površina obuhvaćena Planom je oko 10,5 ha, dok će, kako je naglašeno, konačna granica biti utvrđena u fazi izrade i verifikacije nacrta plana.
Blic preporučuje
Cilj izrade plana je, kako je naglašeno u dokumentu, transformacija postojeće privredne zone i planiranje zone mešovitih gradskih centara u zoni više spratnosti (zona M6).
– Takođe, na uglu Bulevara vojvode Putnika i Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića, a u delu kompleksa železničke stanice Beograd centar – Prokop biće planirane površine za komercijalne sadržaje u zoni srednje spratnosti
(zona K2) čime će se zaokružiti započeta transformacija okruženja železničke stanice i ovog dela gradske opštine Savski venac. U skladu sa navedenim planiranim sadržajima izvršiće se preispitivanje mreže saobraćajnica i redefinisati saobraćajne veze sa okruženjem, planirati tampon zone zelenila ka saobraćajnicama koje su u neposrednom okruženju i gradskog su značaja. U skladu sa topografskim karakteristikama ove lokacije, a sagledavajući visinsku regulaciju okruženja, biće analizirana i mogućnost planiranja visokih objekata kako bi se planirani sadržaji na lokaciji pre svega nivelaciono, a i vizuelno uskladili sa planiranim
sadržajima u okruženju – ističe se u dokumentaciji.
U obuhvatu plana planirani su mreža saobraćajnica, zelene površine, depandans predškolske ustanove, mešoviti gradski centri i komercijalni sadržaji.
Što se tiče mešovitih gradskih centara planirana je zona ovih gradskih centara u zoni više spratnosti – M4. U okviru toga planirana je maksimalni indeks zauzetosti parcele – 60%, maksimalna visina venca objekta – 32 m, kao i minimalno 40% slobodnih i zelenih površina na parceli.
– Tokom izrade nacrta plana biće ispitani limiti lokacije po pitanju visinske regulacije kroz izradu Analize i potvrdu ispunjenosti kriterijuma za izgradnju visokih objekata. U skladu sa PGR Beograda, analizom će se istražiti mogućnosti i uslovljenosti za izgradnju stambeno poslovnih objekata viših od 32 m – precizirano je u dokumentaciji.
Za zonu komercijalnih sadržaja u zoni srednje spratnosti – K2 planirani su sledeći urbanistički parametri: maksimalni indeks zauzetosti parcele 70%, maksimalna visina venca objekta 19m i minimalni 30% slobodnih i zelenih površina na parceli.
– Vila Đorđa Vajferta se zadržava u postojećem stanju. U nacrtu plana biće definisana pravila za dalje intervencije na objektu u cilju očuvanja i unapređenja kulturnog nasleđa – naglašeno je u dokumentaciji.
Kada je reč o saobraćajnicama, Bulevar vojvode Putnika i Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića planirani su u rangu saobraćajnica prvog reda. Kao jedna od veoma značajnih saobraćajnica koja treba da poveže Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića i Bulevar oslobođenja planirana je “Transferzala” – saobraćajnica u rangu ulice prvog reda, čime bi značajno bila poboljšana saobraćajna dostupnost područja u granici obuhvata ovog plana, precizirano je u dokumentaciji.
Planom detaljne regulacije područja između autoputa, kompleksa BIP-a, kompleksa Prokopa i dela planirane saobraćajnice “Transferzala”, planirana je rekonstrukcija petlje “Žaba” kao i delova saobraćajne mreže na Maleškom brdu. Pomenutim planom planirana je izgradnja i velikog kružnog toka kao i rekonstrukcija Prokupačke ulice. Pomenutim rešenjem planiran je direktan pristup u kompleks BIP-a sa kružnog toka, dok bi se planiranom saobraćajnicom Ulica 93, povezali Bulevar vojvode Putnika i preko petlje “Žaba” državni put I M reda M11. Neposredno pre raskrsnice Ulice 93 i Bulevara vojvode Putnika planirana je trokraka raskrsnica. Saobraćajnicom Nova 3 planirano je povezivanje ulice 93 i saobraćajnice Nova 2 koja će imati funkciju pristupne kružne ulice.
Razvoj pešačkog i biciklističkog saobraćaja u okviru granice planam kako se dodaje, biće predmet daljeg planskog sagledavanja u odnosu na planirane sadržaje i objekte. Kao jedan od predloga za bolju pešačku dostupnost prostora u obuhvatu plana, uključujući i Prokop, planirana je pešačko-biciklistička pasarela preko autoputa koja bi povezivala ulicu Kneza Miloša i prostor u obuhvatu granice ovog plana.
Planirane su i javne zelene površine uz Bulevar vojvode Putnika, Ulicu Nova 1 i Ulicu 93.
Šta se sve nalazi na prostoru obuhvaćenom planom
Kompleks BIP-a se nalazi na mestu stare Vajfertove pivare (prve srpske parne pivare, 1873-1947), koja je kasnije proširena na sadašnji kompleks. U kompleksu se nalazi i Vajfertovi podrumi, odnosno “ležni podrum”, podeljen u 14 odeljenja u kome je skladišteno pivo u bačvama i tankovima. Kompleks čini 16 objekata spratnosti P do P+4, saobraćajne i manipulativne i zelene površine. Objekti su namenjeni proizvodnji i administraciji.
U obuhvatu plana je i Specijalna bolnica za rehabilitaciju i ortopedsku protetiku, ustanova specijalizovane zdravstvene zaštite, smeštena na oko 0.3ha. Kompleks čine tri međusobno povezana objekta srednjeg boniteta, spratnosti P do P+1+Pk, objekat garaže i partirnica.
U obuhvatu plana je i Ortopedsko preduzeće Rudo koje obavlja delatnosti trgovine i proizvodnje ortopedskih pomagala. Na predmetnom prostoru se nalazi 18 objekata lošeg boniteta, spratnosti P do P+1+Pk.
Najveći deo obuhvata plana u postojećem stanju čini privredna zona – BIP, površine oko 4.9ha.
Postoji i neizgrađeno zemljište koje se nalazi između kompleksa BIP-a i železničke stanice Prokop. Lokacija je denivelisana u odnosu na kompleks Ortopedskog preduzeća Rudo i neuređena.
Sa aspekta zaštite nepokretnih kulturnih dobara u granici plana, u Bulevaru vojvode Putnika 5, nalazi se Kuća Đorđa Vajferta koja je u postupku utvrđivanja za kulturno dobro. U neposrednom okruženju obuhvata plana nalaze se arheološki lokaliteti Guberevac i Bulevar vojvode Putnika br. 19-33. Arheološki lokaliteti (evidentirani i neevidentirani)
uživaju status dobra pod prethodnom zaštitom koja je trajna, pa se i u obuhvatu plana mogu očekivati arheološki nalazi, ističe se u dokumentaciji.
Investitor je Beogradska industrije piva, slada i bezalkoholnih pića dva d.o.o. Beograd, a nosilac izrade URBANISTIQ d.o.o. Beograd.
Rani javni uvid obaviće se u zgradi Gradske uprave Grada Beograda, 27. marta br. 43-45 (u suterenu) svakog radnog dana od 9 do 18 časova.
(Ekapija)