У бразилском граду Рио де Жанеиру почео је дводневни самит Групе 20 најразвијенијих земаља. Главна тема је борба против сиромаштва и глади у свету. Ипак, првог дана, глобалне теме доминирају у разговорима светских лидера – сукоби у Украјини и на Блиском истоку засенили су друге светске проблеме, као што су борба против климатских промена и реформа глобалних институција.
Домаћин самита у Рију, бразилски председник Лула да Силва, нема лак задатак. За стварање пакта против глади и сиромаштва у свету и растућих неједнакости у неразвијеним земљама, предложио је додатно опорезивање око 2.800 најбогатијих људи на планети, чиме би се годишње скупило 250 милијарди долара.
Тај план подржало је више од 80 држава света, али међу противницима су неке најбогатије, као што је Америка.
“Свет је у никад горем стању. Имамо највише оружаних сукоба од Другог светског рата, највише присилно расељених лица, екстремне климатске промене, све веће расне и друге неједнакости. На нама је овде, за овим столом, да се суочимо са неодложним задатком да окончамо ову мрљу која срамоти човечанство. То ће бити наше највеће наслеђе”, поручио је Да Силва.
Бразилска иницијатива о борби против сиромаштва одвија се у сенци два велика рата у свету, који су били тема лидера у Рију. Не помињући директно одлуку да се Кијеву одобри коришћење ракета дугог домета, одлазећи амерички председник Џозеф Бајден апеловао је на учеснике да се заложе за окончање сукоба у свету.
“Сви морају да се ангажују на окончању сукоба и криза које угрожавају напредак и безбедност у свету. Сједињене Државе снажно подржавају суверенитет и територијални интегритет Украјине. Сви за овим столом би такође требало да то чине. Руска инвазија на Украјину довела је до рекордних цена хране у историји”, истакао је Бајден.
На самиту, на којем не присуствује руски председник Путин, немачки канцелар Шолц рекао је да руски лидер мора да оконча рат у Украјини и да је неприхватљиво да севернокорејски војници учествују у том сукобу.
Док су мршави изгледи да у Рију падне договор о заједничкој борби против глади и сиромаштва, бразилски председник Да Силва подсетио је да 20 развијених земаља, које чине 85 одсто светске економије и највише финансијски доприносе у борби против климатских промена, емитују више од три четвртине гасова који стварају ефекат стаклене баште.