четвртак, 21.11.2024, 13:53 -> 15:40
Извор: РТС
Аутор: Данијела Коцић
Окружна организација слепих и слабовидих у Лесковцу прва је у земљи увела иновативну услугу видећег пратиоца коју финансира град.То је, кажу велики искорак у побољшању положаја особа са оштећеним видом. Очекују да та услуга добије и законску форму.
Живи у мраку ослоњена на мајку. Педесетједногодишња Лесковчанка Жаклина школовала се у Земуну. Телефониста је и ради у Електродистрибуцији. Тешко се сналази са белим штапом. Још кад рељефне плочице којих нема свуда по граду прекрију снег и лед кретање је готово немогуће. Сигурнија је са видећим пратиоцем.
„Не могу на непозната места и непознате територије да идем сама. Могу на посао, али то је све. Тамо где идем често, идем сама. А типа банка,пошта,болница,банкомат то је све пратилац”, каже Жаклина Ранђеловић из Лесковца.
Окружни савез слепих у Лесковцу броји 280 чланова. Ово им је као други дом. Свакодневно се окупљају у реновираном простору. Имају дигитални кабинет за писање и читање, бројне секције, креативне радионице. Стварају с душом, вештим рукама, упорношћу под будним оком пратиоца.
„Многи наши чланови остварују одређена права и повластице и потребно је прикупити многобројну документацију. Она нам и у томе помаже. Онда када су у питању специјалне куповине приликом одабаира одређених предмета”, наводи Симка Голубовић из Власотинца.
Једини ослонац им је Драгана Ђокић. С обзиром на то да је имала слепог члана у породици брзо и лако се снашла у улози видећег пратиоца. Завршила је обуку и добила цертификат.
„Доступна сам значи сваког радног дана од понедељка до петка 8 сати. Свим члановима којима треба помоћ. Они раније морају да закажу где треба да иду пошто су то више чланова да се не подударају”, каже Драгана Ђокић, видећи пратилац.
Сервис видећег пратиоца је нужност и велики помак за слепе и слабовиде. Пројекат лесковачког савеза који финансира град пример је добре праксе који су почеле да следе и друге организације у Србији. Уместо пројектног финансирања надају се да ће то бити редовна услуга у систему социјалне заштите.
„Да се изврши коначна стандардизација такве услуге за целу територију Републике Србије, за све локалне организације у Србији и да сама та услуга добије једну своју законску форму”, наводи Ален Хусић, председник окружне организације слепих и слабовидих Лесковац.
А колико су успешни у многим активностима довољан је поглед на витрину пуну пехара. 75 година, јубилеј вредан поштовања лесковачки савез слепих обележиће међународним турниром у шаху крајем месеца.