On je u intervjuu za Tanjug rekao da je ta zemlja u fazi ogromnih rekonstrukcija, izgradnje auto-puteva, bolnica, škola i da su joj potrebne kompanije za te oblasti, kao i radna snaga, posebno kada se radi o zdravstvu koje je sada liberalizovano i postoji veliki broj privatnih bolnica.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku Libija prolazi kroz privatizaciju, privatni sektor preuzima veliki deo privrede, a Vlada je počela sa saradnjom u zdravstvu.
“Imamo potrebu za farmaceutskim kompanijama, potrebni su nam stručni medicinski radnici da bismo imali bolju vlast u zdravstvu. Pokrenuli smo mnoge projekte za investicije, pošto smo imali pauzu od 2011. do 2021. godine. Planiramo da obnovimo škole, bolnice, infrastrukturu i puteve. To je ogroman program. U svim ovim oblastima smo otvoreni za svakoga, ako može da garantuje dobre cene i kvalitet, pozvane su kompanije iz Srbije. Libija se često predstavlja u lošem svetlu, a realnost je mnogo bolja – želimo da širimo optimističku poruku i pokažemo novu, pravu Libiju”, rekao je Hamud.
Na pitanje kako vidi budućnost libijsko-srpskih odnosa i bilateralne saradnje, Hamud kaže da Libijci i Srbi imaju mnogo toga zajedničkog i podseća da su mnogi Libijci studirali u Srbiji, a postojala je i bezbednosna saradnja.
“Libija se sada razvija i potrebna joj je svaka saradnja. Srbija je jedna od zemalja koje su uvek dobrodošle da u tome učestvuju. Tokom Titove i Gadafijeve ere bili smo deo Pokreta nesvrstanih i imali smo veoma blisku saradnju. Sve to i dalje važi kada je reč o slobodi i nezavisnosti naroda i pravu na samoopredeljenje. Nismo se promenili”, rekao je on.
Hamud je istakao i da bi voleo da vidi sve više Srba da dolaze u Libiju, kao i uopšteno što više ljudi kako bi videli koliko se ta zemlja razvija.
Govoreći o krizi u pojasu Gaze Hamud kaže da je Libija uvek imala jasan stav – da podržava pravo na nezavisnost, odnosno slobodnu Palestinu.
“Uvek smo podržavali rešenje dve države sa Jerusalimom kao glavnim gradom Palestine. Ono što gledamo danas je sramota – da gledamo decu i ljude kako umiru svakodnevno pred svima nama. Tamo se dešava genocid”, rekao je on.
Na pitanje da li bi to što je Libija zainteresovana za članstvo u organizaciji BRIKS može da naruši odnose sa SAD i EU, Hamud kaže da je Libija nezavisna država koja vodi računa o sopstvenim interesima i koristi koju može da dobije za svoj narod.
“Održavamo dobre odnose sa svim državama, ali sve ove međunarodne organizacije donose korist, jer svet treba da bude bliskiji, ujedinjeniji i da ima više solidarnosti među ljudima. Kovid-19 nas je naučio koliko je naš svet odvojen, kako nismo dovoljno kooperativni i međusobno povezani. Sve to moramo da budemo da bismo prevazišli glavne globalne pretnje, poput klimatskih promena. Svet treba da bude ujedinjeniji, a BRIKS je jedan od načina da se to uradi. To je veoma obecavajuca koalicija, Libija je zainteresovana, ali još uvek nije formalno aplicirala”, rekao je on.
On je rekao i da, kada se radi o budućnosti Libije, možemo samo da budemo pozitivni.
“Naučili smo da ćete, ako ste optimistični, prvo postići sve, a uz naporan rad, san ce se ostvariti. Od 2021. godine smo svedoci ovog napretka i u pogledu libijskog jedinstva jer je libijski narod uvek bio ujedinjen i sve libijske institucije na srednjem i niskom nivou su ujedinjene. I dalje imamo političku podelu, ali se nadamo da ćemo je prevazići”, rekao je on.
Pojašnjava i da je narod Libije uvek bio ujedinjen, a da je ono što je razdvajalo Libiju bila borba za moć.
“Ali ako pogledamo libijsko društvo, ono je jedinstveno. Primeri za to su katastrofalne poplave u Derni kada su svi Libijci momentalno uskočili da pomognu u novcu, dobrima, svemu. Mi nikad ne delimo Libiju na Istok i Zapad”, rekao je on.