Predlog zakona o budžetu za 2024. godinu predviđa umereno smanjenje fiskalnog deficita, što jeste pomak u dobrom smeru, ocenjuju stručnjaci za “Blic TV”, ali kažu da je taj deficit i dalje previsok za Srbiju i da bi trebalo da bude ispod 1,5% BDP-a.
“Deficit koji se planira je dosta visok, milijardu i 700 miliona evra. Mi smo ga ocenili kao prihvatljiv i pored toga što je visok”, kaže Danko Brčerević – glavni ekonomista Fiskalnog saveta.
Naime, prema njegovim rečima, 2020. godine deficit je bio skoro 4 milijarde evra i država se kreće u dobrom smeru fiskalne stabilizacije, uravnoteženja budžeta, tako da je to prihvatljivo.
Mihailo Gajić, iz Libek-a, kaže da je dobro što što je smanjen budžetski deficit, takođe i to što su i dalje visoke javne investicije u infrastrukturu koja će podržati ekonomski razvoj time što će eleminisati neka infrastrukturna uska grla koja ovde postoje
Podsetimo, više od 5 milijardi evra opredeljeno je za javne investicije, pre svega autoputeve, saobraćajnice i pruge, što analitičari pozitivno ocenjuju, ali i ukazuju da su oblast zaštite životne sredine, obrazovanja i zdravstva u tom smislu zapostavljene, te je potrebno da Vlada tu uloži više napora i sredstava. Primedbe su stavljene i na iznos koji je izdvojen za socijalnu zaštitu odnosno na segment koji se tiče podizanja životnog standarda građana.
“Prvo bih postavio pitanje, da li je budžet to što povećava životni standard građana? Rekao bih da nije već je to zapravo privreda. Ukoliko privreda raste i razvija se, ona će da zapošljava ljude, biraće kvalitetna radna mesta, plate će da rastu, a iz toga će zapravo onda biti novca za isplatu različitih budžetskih davanja “, kaže Gajić.
Brčerević dodaje da je u poslednjih poslednjih nekoliko godina inflacija jako visoka, što, dodaje, pogađa najsiromašnije, jer najviše rastu cene hrane i energije, a to je ono na šta najviše nasiromašniji građani odvajaju najviše svojih sredstava.
“Tako da iz tog ugla ocenjujemo i sredstava koja su opredeljena u budžetu kao nedovoljna, trebalo bi da bude više “, dodaje.
Ekonomski stručnjaci objašnjavaju da nakon izbora novu Vladu čeka rebalans budžeta, te zbog toga Fiskalni savet se nada da će neke od njihovih primedaba i preporuka biti u njega uključene.