Balkanska zemlja postala je pravi hit! Stan od 100 kvadrata dođe 200 evra, klima je blaga, posla ima
Blic
Uz Nemačku, Irsku, Norvešku, Švajcarsku i druge bogate evropske zemlje koje su popularne za život, bilo zbog boljih uslova rada ili kvaliteta života, pojavljuju se i novi, još neotkriveni biseri.
Ana iz Italije je za portal Expat.com podelila svoje iskustvo života u Albaniji. Tvrdi da život u toj zemlji ima brojne prednosti u poređenju s njenim prethodnim životom u Italiji. Tokom kratkog odmora u Draču u novembru 2021. godine, ona, njen suprug i sin su se oduševili ovim albanskim gradom. Niži životni troškovi i bolji kvalitet života u poređenju s Italijom bili su ključni razlozi za preseljenje, prenosi Večernji list.
Nakon što su razmislili, odlučili su se na taj radikalan korak, istražili mogućnosti zapošljavanja u Albaniji i već krajem decembra 2021. godine preselili se. Na ovu odluku uticale su i ekonomske okolnosti koje je donela pandemija koronavirusa. Ana je u Italiji do 2015. radila u administraciji, ali je izgubila posao, nakon čega je radila privremene poslove, uključujući posao u staračkom domu. Nije uspela pronaći posao sa punim radnim vremenom.
Suočeni sa situacijom, ona i njen suprug, koji je IT preduzetnik, razmatrali su preseljenje u Albaniju, gde su troškovi života niži. Blaga klima, prirodne lepote i povoljna lokacija Drača uz more dodatno su ih privukli. Posle preseljenja, Ana je već za nedelju dana našla posao. Preko poznanice dobila je ponudu za administrativni rad u albanskoj firmi koja posluje s Italijom, što joj je olakšalo početak zahvaljujući poznavanju jezika i prethodnom iskustvu.
Ana ističe da su troškovi života znatno niži – na primer, zakup stana od 100 kvadratnih metara iznosi između 200 i 350 evra, dok bi u Italiji cena bila najmanje 700 evra. Troškovi struje i vode u Draču su između 80 i 100 evra mesečno, a sveže namirnice su jeftinije i ukusnije. Ana radi od 8 do 16.30, uz pauzu za ručak, a po povratku kući ima dovoljno vremena za porodicu i sebe.
„Uživamo u šetnjama po gradu i plaži, a leti istražujemo druge delove Albanije“, rekla je.
Iako na poslu koristi italijanski, odlučila je da nauči albanski i engleski jezik. Priznaje da nije očekivala da će joj život krenuti ovim putem. Nedostaju joj bliski prijatelji iz Italije, ali ni za čim ne žali.
„Drač je odlično mesto za penzionere – čak i s manjim primanjima možete uživati u kvalitetnom životu“, kaže Ana.
Dodaje, međutim, da plate generalno nisu visoke, ali oni koji pokrenu sopstveni posao ili rade za međunarodne klijente mogu dobro zarađivati.