“Uz to ide i sve veća svest, kao i regulatorni pritisak potrošača. Uključujući ESG principe, kompanije ne samo da unapređuju svoje performanse i učinak, već i doprinose ostvarenju ciljeva održivog razvoja”, rekla je Begovićeva na otvaranju konferencije u hotelu Metropol.
Ministarka ističe da je u ovom trenutku samo 17 odsto ciljeva održivog razvoja ostvarivo do 2030. godine, što je, kako dodaje, zabrinjavajuće.
“Potreban nam je privatni sektor, a Core days predstavlja neprocenjivu platformu za kompanije i stručnjake, ali i predstavnike Vlada koji se okupljaju da bi osmislili jačanje ekološki odgovornih i održivih praksi”, rekla je Begovićeva.
Dodaje da naša zemlja prepoznaje potrebu da se prevaziđu izazovi i u oblasti zelene agende.
“U Srbiji smo svesni ne samo ESG principa, već smo posvećeni njihovom uključivanju u naše politike i svakodnevne prakse”, naglasila je.
Direktorka NALED-a Violeta Jovanović najavila je pokretanje novog trogodišnjeg projekta koji podržava Vlada Švedske, kao važan korak ka formiranju povoljnog okruženja za održivo poslovanje.
“Partnerstvo za konkurentniji region gradimo još od 2012. godine kao platformu za dijalog i razmenu iskustava u sprovođenju reformi poslovnog ambijenta. Ovu regionalnu mrežu danas čini više od 20 organizacija iz svih zemalja Zapadnog Balkana”, rekla je Jovanović.
Formiranjem te platforme, kako kaže, započeta je primena BFC standarda koji su fokusirani na digitalizaciju, održivi razvoj, zaštitu životne sredine, inovacije i EU integracije na lokalnom nivou.
“U proces standardizacije ove godine uključile su čak 53 opštine iz celog regiona, koje žele da zauzmu lidersku ulogu u razvoju privrede i promocije investicija”, navela je Jovanović.
Šefica odeljenja za razvojnu saradnju u ambasadi Kraljevine Švedske An Šarlot Malm kaže da smanjenje siromaštva ostaje cilj, ali je neophodno uključiti i privatni sektor.
“Moramo da se pozabavimo sa svim izazovimo i vršimo promociju održivog razvoja, kao i reviziju kako bismo utvrdili da li su svi standardi ispunjeni”, rekla je Malm.
Dodaje da su ESG zahtevi obaveza, ali i prilika za održivi razvoj, te da je potrebno uključiti i organizacije civilnog društva.
“U Beogradu je na početku godine potpisan ugovor sa NALED-om kako bismo mogli da poštujemo standarde EU i imali efikasnije javne nabavke i održive lance snabdevanja. Potencijalna saradnja i koordinacija između različitih partnera je ključna”, zaključila je Malm.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson izrazio je nadu da će ovaj skup pokrenuti globalnu debatu o klimatskim promenama, posebno kada je reč o ugljeničnom otisku.
“Srbija ima cilj da do 2030. godine 45 odsto struje dobija iz obnovljivih izvora energije. Velika Britanija je otvorila dosta novih poslova u zelenim industrijama”, rekao je Ferguson.
Ističe da Velika Britanija raspolaže sa 15 milijardi funti namenjenih zelenoj tranziciji Zapadnog Balkana.
“To radimo u partnerstvu sa Vladama i organizacijama. Nastavićemo da radimo na tome, a podržaćemo lokalne aktiviste koji žele da izgrade zelenije i čistije društvo”, poručio je Ferguson i dodao da ohrabruje regionalnu saradnju na tom planu.
ESG (eng. Environmental, Social and Governance) predstavlja skup ekoloških, društvenih i upravljačkih kriterijuma koji mere održivost poslovanja kompanije.
Glavna tema skupa jeste podsticanje zelene tranzicije, održivo poslovanje, kao i prilike i prepreke sa kojima se domaće kompanije suočavaju u pokušaju da smanje emisije ugljen-dioksida u svojim lancima snabdevanja.
Na otvaranju konferencije govorili su i ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson, šefica odeljenja za razvojnu saradnju u ambasadi Kraljevine Švedske An Šarlot Malm i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
Konferenciju su organizovali NALED i članovi Core partnerstva, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) i Nemačke razvojne saradnje (GIZ).