Bojana došla u Norvešku sa 4 kofera i izgradila dobar život od nule! Evo šta kaže o cenama, hrani i ljudima u ovoj nordijskoj zemlji

– Nikada neću zaboraviti taj dan, dolazimo i otključavamo kuću, a ključ nas čekao u sandučetu, a onda nasmejana lica, seća se Bojana.

Blic preporučuje

Nakon prilagođavanja u ovom potpuno drugačijem svetu od našeg, Bojana je dobila dobila ćerku, pa je imala iskustvo sa njihovim zdravstvenim sistemom, odnosno uslovima za porođaj.

Kao i mnogi drugi Srbi u dijaspori, Bojana kaže da je imala divno iskustvo sa komšijama koji su joj pritekli u pomoć jer nisu imali ništa sem praznog stana.

– Norvežane je jako teško steći kao prijatelje, ali kad jednom stekneš njihovo poverenje, to je zauvek – kaže Bojana na svom Jutjub kanalu.

– Pravila sam im našu pitu i sa mesom i sa sirom, mnogo im se svidela, pa su tad prvi put probali i naš ajvar, pa je komšija pitao šta je to, gde se to kupuje… A kad je neka utakmica kao Srbija – Norveška, svako navija za svoje, pa svako svoje zastavice donese – rekla je ona.

Bojana o životu u Norveškoj

Foto: screenshot

Bojana o životu u Norveškoj

Objasnila je da su Norvežani jako ljubazni i obzirni, te neće da “da vas dave, da vas smaraju, da vam kucaju, lupaju na vrata, vuku za rukav, ali su tu uvek za vas”.

Dodala je da su,oni u Norveškoj imali veliku pomoć oko selidbe i to besplatno, a da su ih ona i muž uvek častili dobrim ručkom.

Pelene u Norveškoj jeftinije od hleba

– Da li verujete da su pelene u Norveškoj jeftinije od hleba, pakovanje od 24 komada, košta 450 dinara, a hleb 500 dinara. Imate i karticu, obavezno tražite u radnji, pa dobijete 2+1 pelene, uloške za dame pa onda dođe da su vam dva paketa pelena upola jeftiniji od hleba – objašnjava Bojana.

– Vreme je inače fantastično, imam samo majicu i sako, a ko živi u Skandinaviji zna koliko sunce ovde jako peče – podelila je ova Srpkinja utiske o vremenu.

Poseban utisak je na Bojanu ostavilo to što Norvežani takođe piju mnogo kafe, poput ljudi sa Balakana.

– Oni su u stanju da do 12 ili jedan popodne popiju po 5-6 šoljica kafe. Oni ne piju toliko po kafićima ko mi jer bi im to bilo preskupo, kad bi to radili, dnevno bi davali po 30 evra samo na ispijanje kafe – kaže ona.

– Norvežani uzmu termose, i svuda nose sa sobom, najčešće piju filter – objašnjava ona i priseća se: Kad smo se selili suprug i ja, ja sam ih kao kod nas ponudila kafom, oni kažu neee, imamo svoju. Objasnila im je da je kod nas red da se svaki majstor šta god radio, da popravi, seli, kreči, da ponudiš kafom, ponudiš pitu, posluženje šta imaš… Ali ako vas pozovu ili vi njih, neće doneti termos, nego će je popiti sa vama.

Ispričala je još jedan sladak običaj da kad deca iz vrtića krenu sa vaspitačicom u šetnju, idu u koloni, ona iz proziva poimence, a jedan od njih vuče kolica puna kiflica, viršlica da se počaste u prirodi.

Moda u Norveškoj

Novežanima je praktičnost na prvom mestu što se tiče mode.

– Što se tiče mode, ovde je nećete videti. Jako su praktični, za posao se neće posebno sređivati. Generalno, nemaju predrasuda kad je reč o garderobi. Srede se kad su božićne proslave ili kao kad sam išla sa koleginicama u grad… Sve jednostavno, i svi izgledaju skoro isto, skoro kao uniformisani, meni je to ponekad smešno…

Dodala je da je i jednoj devojci iz Italije njihov stil takođe bio neobičan. Norvežani mnogo kupuju preko interneta i stalno imaju popuste, kaže Bojana, što joj se ovde mnogo dopada, na 30,40, 50 odsto. “Kad dođete u norveški butik, nema tu mnogo da se bira, 5-6 vrsta džempera, pantalona i to je to”.

Hrana u Norveškoj

Bojana je istakla da oni gotovo da ne koriste ulje niti prže hrane, već je uglavnom peku u rerni, dok ona i njen suprug preferiraju domaću srpsku hranu.

– Vole životinje, brinu o njima. Nedeljom im ne radi ništa, apsolutno ništa, samo se porodice šetaju sa decom – rekla je Bojana, kojoj se život u Norveškoj jako dopada.

Norveška

Foto: Asbjørn Floden / Flickr

Norveška

Nepisana pravila za šetnju u Norveškoj

Bojana je ispričala i nepisana pravila za šetnju po prirodi u Norveškoj.

– Kad sam prvi put stigla u Norvešku i krenula sama da šetam pored reke, dolazi jedan dečko smeje se i viče hej-hej, ja ništa, dođe drugi, treći, sve sami muškarci, i oni hej-hej, a posle su mi objasnili da se Norvežani kad god krenu u šetnju i sretnu bilo kog oni se svakom javljaju.

To ne važi za centar grada, tržne centre, radnje gde se jedni drugima ne javljaju. A za šenju važi pravilo da se svakom javite, koga god sretnete.

(Izvor: Kurir.rs/Youtube)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com