четвртак, 20.04.2023, 18:21 -> 18:22
Извор: РТС
Два прста за борбу против велике буке увек ће подићи они који живе у градским срединама, тишина је привилегија оних у мањим местима. Да бука веома штетно утиче на здравље кажу лекари, а већина нас је најчешће осети тек онда када постенемо нервозни и раздражљиви. На 20. април, Међународни дан заштите од буке Милан Конатаревић из Одељења за мерење буке у Градском заводу за јавно здравље Београда каже за РТС да се ради студија која ће ближе дефинисати услове које морају да испуне угоститељски објекти на територији Београда где ће фокус бити на запосленима.
Милан Конатаревић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а изјавио да не би рекао да бука може да убије, али може да оштети слух, узнемирава, направи опструкције у нашим процесима, биолошким, културолошким, у нашим навикама и оштети наше здравље.
“Постоји више аспеката како бука утиче на здрвље. Немамо границу у животној средини која ће проузроковати оштећење слуха. То је више резервисано за радну средину”, казао је Конатаревић.
Тренутно су, каже, у фокусу угоститељски објекти што се тиче заштите грађана од буке.
“Ради се студија која ће ближе дефинисати услове који морају да испуне угоститељски објекти на територији Београда и ту ће се ставити осврт и на запослене. У том објекту ти нивои могу и проузрокују трајно оштећење слуха “, напомиње Конатаревић.
То је, додаје, једно проширење прописа које се односи на локалну самоуправу Београда која ће бити пионир са том студијом.
“Тренутно је у фази радне групе. Ако све то прође имаћемо класификацију угоститељских објеката, на оне које имају живе свирке, са мањим или већим утицајем и добиће предлог. Мораће да се поштује, свакако”, наводи Конатаревић.
Према његовим речима, потенцијал узнемиравања буком је индивидуалан.
“У животној средини немамо нивое који ће заиста оштетити слух. То су нивои од рецимо 85 децибела осам сати, рецимо. Узнемиравање буком доприноси нашем дневном стресу. Саобраћај је иначе параметар на који се фокусира мониторинг Градског завода. Ситуација је очекивана”, истиче Конатаревић.
Напомиње да све наше активности проузрокују неки ниво буке, а бука је кумулативан проблем. “Када ја монтирам клима уређај није страшно, али ако сви монтирамо тај уређај зид се тресе и није пријатно”, наводи Конатаревић.
Указује да се бука може користити и као оружје. “Постоје разне верзије система за контролу људи. Нису још одобрени, али су врло ефективни. Репродукују високе тонове који су усмерени, дирекциони и јако их је тешко издржати”, истиче Конатаревић.
Указује да је индивидуалан ниво толеранције на буку.
“Људи који су одрасли у центру града су више адаптирани на градску буку. Може утицати на вегетативни систем без нашег утицаја, да ми нисмо свесни тога, али главно оштећење долази из додавања стреса, где ми развијамо даље поремећаја и болести на основу сталног стреса”, каже Конатаревић.
Каже да на том пољу има доста помака у последњих пар година.
“Донета је ревизија закона, сада се доноси студија. Оптимиста сам“, закључује Конатаревић.