четвртак, 28.11.2024, 08:30 -> 09:17
Извор: РТС
Сутра је “црни петак”, светски празник ниских цена. Празнична грозница доноси талас попуста, али и искушења за потрошаче. Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије рекао је за РТС да је реч о маркентиншком трику, као и да ће се попусти у нашој земљи кретати највише до 30 одсто, као и претходних дана.
Једна од дефиниција “црног петка” је да је то сложена игра психолошких тактика. Да ли је сутра глобални празник или замка, маркетиншки трик или неформални празник за купохоличаре.
Марко Драгић, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, рекао је да “црни петак” у Србији представља маркетиншки трик, којим се трговци служе да би привукли већи број потрошача.
“Искористили су назив са Запада да се дан рекламира као ‘црни петак’. Не могу се сутра очекивати већи попусти од оних који се тренутно рекламирају, односно максимално до 30 одсто. Можемо да очекујемо редовно викенд снижење”, указује Драгић.
Са друге стране, каже, на Западу се попусти крећу од 70 до 80 одсто, примењују се само тог дана, што можемо назвати правим “црним петком”.
“Боља је преко засад ситуација него код нас. Инфлација је, међутим, узела маха, па ни тамо није тако сјајно како се очекује. Изворно је ‘празник’ почео у Америци, где су прави попусти”, указује Драгић.
Пуни тржни центри, али нису сви купци
Драгић каже, такође, да према закону постоје санкције за купце који су непосредно пре “црног петка” подизали цене производа да би их тај дан спустили, док тржишна испекција ради у складу са својим капацитетима.
“Стварни број људи у тржним центрима, није и стварни број купаца. Неки дођу да би испоштовали тај дан, прошетали или купили једну, две ствари”, истиче Драгић.
Напомиње да је, ипак, “црни петак” добар за државну касу због увећаног промета, па приходује на порезима, али постоје и замке за купце приликом онлајн куповине.
“Преваранти користе назив основног бренда на интернету и само промене домен, једно слово у називу веб адресе. Када постоје верфикација куповине, постоји и гаранција да је потрошач безбедан и да ће добити новац назад ако дође до злоупотребе”, упозорава Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије.