понедељак, 13.03.2023, 20:04 -> 21:00
Извор: Радио Београд
Аутор: Ивана Прибићевић
Поводом најаве да ће директори и начелници клиника убудуће бити одговорни и за сваки динар који уђе у те установе, државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек каже да је одржавање здравственог система изузетно скупо и де се велики новац издваја из буџета Републике Србије како бисмо имали квалитетан здравствени систем.
“Ми смо то видели и у време короне, колико је требало набавити и санитетског материјала и лекова, изградити три ковид болнице, реновирати неке болнице да бисмо могли да одговоримо највећем здравственом изазову у последњих сто година. Сада смо одлучили да штедимо сваки динар који се улаже у здравствени систем”, рекао је Ђерлек.
Поручио је да постоји подршка државе, као и када је била епидемија короне.
“Епидемија, нажалост, још траје, мада много мањег интензитета. Нама одговара да све то што ћемо уштедети увођењем материјалног књиговодства или материјалног рачуноводства остане у здравству. Тачно ћемо знати колико смо ампула неког лека потрошили, колико је један лекар прописао лекова одређеном пацијенту, колико смо конца потрошили у операционим салама… До сада нисмо уводили баш тако ригорозне мере, да не кажем контроле, али мере штедње којима нећемо угрозити квалитет здравствене заштите. Израчунали смо отприлике да ћемо на годишњем нивоу уштедети око сто милиона евра што није мала сума“, рекао је Ђерлек гостујући у емисији У средишту пажње Првог програма Радио Београда.
Мирсад Ђерлек каже да је главни мотив и њима у Министарству здравља а и директорима, који су менаџери, то што ће се уштеђени новац вратити здравственим установама.
“Да ли ће то бити у облику апарата, реконструкције неких здравствених установа…, све зависи од потреба, али неће ићи у буџет Републике Србије. Ово је одличан мотив да штедимо да би могли да улажемо у нову опрему и обнављамо наш инфраструктурни систем јер се показало колико је здравство битно у функционисању државе“, закључује Ђерлек.