Владимир Ђурђевић, гостујући у Београдској хроници, рекао је да су наслови, посебно на порталима када је реч о времену, “претеривање”.
“У метеоролошком упозорењу не постоји очекивање апокалипсе, постоји само очекивање опасног времена које можда доведе до негативних исхода по питању материјалних добара”, каже Ђурђевић.
Климатолог је рекао да наредних неколико дана клизимо у топлију варијанту времена све до петка или суботе, додајући да ће у петак температура прећи 35 степени.
Ђурђевић је рекао и да ће у суботу поподне доћи опет до промена времена, у појединим деловима падаће и мало више кише, док ће у недељу увече и у понедељак поподне ће бити осетно хладније.
“Слично као кад смо имали сад овај прелаз, из те врло топле у хладнију варијанту. Клацкаћемо се у неком периоду. Идемо у неку топлију варијанту, али смо прегурали најкритичнији део лета, бар по питању температура”, каже Ђурђевић.
Додао је да су мале шансе да имамо неке изразито високе температуре, близу 40 и преко 40 до краја лета, али је поновио да је у петак могуће да буде у Београду око 38 степени или у неким деловима града можда да буде мало виша температура.
“Грађани су почели да се плаше непогода”
“Вероватно ће бити блажа варијанта (невремена). Због климатских промена, живимо у ризичној атмосфери по питању екстрема и с тог разлога треба можда и мало више времена да посветимо праћењу временског стања. Наравно, не кроз ове наслове на порталима, него да повремено погледамо сајт Хидрометеоролошког завода или да послушамо прогнозу на неким медијима који то одговорно раде и не најављују апокалипсе, али најављују ризично време”, истакао је Ђурђевић.
Саветује да када се најави невреме да тих пар дана треба чешће да проверавамо и да слушамо редовније прогнозе времена, да избегнемо ситуацију која може да буде критична.
“Не треба одмах очекивати да ће опет да буде јака олуја као што је била, али можда проверити с времена на време. Било би добро да у нашој земљи постоји систем за рад и најаве упозорења који је мало сложенији од овог које тренутно имамо“, напоменуо је Ђурђевић.
Истакао је да је метеоаларм европски пројекат, све земље у Европи га имају, али постоје мало сложенији систем и често су везани са мобилним телефоном.
“Мобилни телефон се блокира. Није у питању СМС порука, пошто људе нервира да добију СМС поруку. Блокира се мобилни телефон и појави се порука на екрану”, објаснио је климатолог.
Каже да могу да се обавесте људи у врло уском географском простору.
“Неће сви у земљи да добију поруку да ће у Банату да буде невреме. И у том смислу порука може да буде озбиљнија. Тренутно постоји пројекат за цео свет да се направи такав систем. Светска метеоролошка организација води пројекат где желе да за цео свет направе систем, јер то није толико тешко, а може да буде корисно и да се спасу људски животи колико год је то могуће“, рекао је Ђурђевић
Висока влага
Климатолог напомиње да је ово лето карактеристично по топлом и влажном времену, које доприноси да субјективни осећај буде да је знатно топлије.
Прошло лето, како је рекао, исто је било изузетно топло, али је било доста сувље, мање је било влаге у ваздуху.
“Прошле године није било кише уопште. Имали смо јаку сушу у току лета, ваздух је био доста сув. Кад је ваздух сув, температуре се лакше подносе. Кад је ваздух влажан, овог лета је прилично влажан, јер смо имали врло кишан јун и имали смо поплаве на крају маја, почетком јуна, тако да је земља већ сад била добро натопљена влагом, а и до данас смо имали често повећање падова“, каже Ђурђевић.
Према његовим речима, често имамо да је влага у ваздуху прилично велика преко 60 одсто, што значи да оно што измеримо, 32 степена, субјективни је осјећај да је температура и по пет до шест степени виши, што то је врло ризично за здравље.
Како је рекао, гора је комбинација нешто ниже температуре и висока влага, него имати изразито високе температуре, а сув ваздух.
Саветује да треба бити на некој мало вишој надморској висини која је окружена зеленилом, као што је Кошутњак.
“Све што је на нижим надморским висинама и што је окружено бетоном није згодно, посебно није згодно спавати у тим деловима града“, истакао је Ђурђевић.
О клима уређајима
“Много људи не воли клима уређаје, жале се на клима уређаје да им не пријају, али ја препоручујем ноћу да колико год је то могуће да истрпе и да спавају у климатизованим просторима. Кад је висока температура, онда су и те ноћне температуре исто велики здравствени проблем за јавно здравље”, каже Ђурђевић.
Напоменуо је да је клима промењена и да морамо некако да пронађемо неки начин да наставимо да живимо у таквим условима.