Полиција у Александровцу ухапсила је 23-годишњака због сумње да је партнерки нанео више удараца по глави и телу, од којих је преминула. Од 2011. до почетка ове године у Србији је убијено 406 жена и девојчица у породичном или партнерском насиљу. За већину њих, показало се, дом је био и најнесигурније место – готово 55 одсто жена убијено је у породичној кући или стану.
Двадесеттрогодишња Драгана из Александровца 16. је жена која је убијена у породичном или партнерском насељу од почетка године. Младић ју је усмртио батинама. Повреде има и четворогодишњи син убијене жене. Како сазнаје РТС, он остаје у Крушевачкој болници на лечењу.
“Да је имала више информација, можда би била жива. Желим да апелујем на сву популацију, да сваку врсту насиљa пријаве службама које су адекватне за одговор”, напомиње Славица Станојловић Урошевић из крушевачког Удружења жена “Пешчаник”.
Према подацима Аутономног женског центра, примери попут овог у Александровцу нису реткост.
Пребијање је трећи узрок смрти жена жртава породичног насиља у Србији, иза ватреног и хладног оружја. На четвртом месту је дављење.
Групе за координацију и сарадњу – и раде и фингирају
У борби с насиљем невладине организације подсећају и на улогу координационих тимова које чине представници Министарства просвете, полиције и центара за социјални рад.
“Имате групе за координацију и сарадњу које одлично раде, са свим недостацима који постоје у систему, и имате оне који фингирају. Може да се деси да полиција направи погрешну процену приликом прве интервенције, али зато тај састанак групе где сви треба да доносе све информације о случајевима који су пријављени, служи да се исправљају грешке, служи да се утврди ко је жртва, а ко насилник и на који начин треба да се поступа“, упозорава Вања Мацановић из Аутономног женског центра.
У великом броју случајева већ било пријава за насиље
Невладине организације брине и то што су у великом броју случајева фемицида постојале раније пријаве за насиље. То се, подсећају, односи и на јучерашњи случај на Бежанијској коси, као и на Александровац.
“Држава Србија нема оно што се зове заштитни надзор након издржане казне затвора, кад постоји обавеза државних органа да гледају где живи, с ким живи, шта ради, на који начин поступа, да се не би десили овакви случајеви“, наглашава Мацановићева.
Од 2011. до почетка 2024. у Србији је убијено 406 жена и девојчица у породичном или партнерском насиљу. За већину њих, показало се, дом је био и најнесигурније место.
Подаци невладиних организација показују да је готово 55 одсто жена убијено у породичној кући или стану.