четвртак, 04.04.2024, 15:05 -> 17:09
Извор: РТС
Аутор: Светлана Панић Цонић
Жртва породичног насиља може бити свако. Најчешће су жене, а индиректно и деца. Да су све храбрије да пријаве насиље, потврђује Сигурна кућа у Лесковцу, где је за прва три месеца ове године двоструко више корисница.
Најпре у изнајмљеним становима, од 2016. на познатој локацији. Женама принуђеним да спас од насиља потраже у Сигурној кући, пуне две деценије Горица пружа утеху, разумевање, раме за плакање.
„Није баш лако радити овде зато што су то све тешке животне приче и ми те те приче преживљавамо током разговора са њима”, каже Горица Митровић, домаћица Сигурне куће.
И ових дана сведок је тешких судбина три жене. Различитих су година и средина у којима живе, заједничко им је дугогодишње трпљење и економска зависност.
„Мислила сам тако да ће се опаметити зато сам се и вратила кући, међутим није се опаметио опет је почео да пије, опет је почео да врши насиље против мене и против деце и тако да не знам стварно где ћемо. – Не радите нигде? – Не радим”, наводи једна корисница Сигурне куће.
„Ухвати ме за гушу, само знаје шта га чека, прети с паљење, прети с нож, упада људима у авлије, у оној кућу живим на страх. – Ово је једини спас за вас? – Мени је овде много боље”, прича друга корисница Сигурне куће.
У 60 одсто случајева узрок насиља над женама, посебно физичког је алкохол. У Сигурну кућу стижу из нужде често са децом.
„Када овде дођу оне су заиста у ситуацији једног безнађа и просто немају решење за свој проблем, али овде са њима ради пет стручних радника континуирано, пружамо им саветодавну подршку и помоћ”, каже Далиборка Стевановић, руководилац Сигурне куће у Лесковцу.
Жене су све свесније и спремније да потраже помоћ.Сигурна кућа у Лесковцу никад није била пунија.
„Прошле године је, по извештају, који је урадио Центар за социјални рад било 935 пријава за насиље у породице, али смо имали 42 корисника који су користили услугу наше Сигурне куће, што значи да смо ми само за прва три месеца већ на половини од укупног броја смештаја у прошлој години”, каже Предраг Момчиловић, директор Центра за социјални рад у Лесковцу.
О безбедности жена поред обезбеђења, брине и полиција повезана видео надзором са Сигурном кућом. Овога лета прихватилиште за жене жртве насиља постаће приступачно и тешко покретним особама захваљујући подршци немачке хуманитарне организације.