Evropsko energetsko tržište ove godine ima tri izazova, stručnjaci kažu da je ovo ključno za njihovo prevazilaženje

Evropa je napravila dobar posao u smanjenju svoje zavisnosti o ruskoj nafti i gasu i ublažavanju energetske krize uzrokovane ratom u Ukrajini, ali još nije isplivala iz problema, kazao je čelnik Međunarodne agencije za energetiku (IEA) Fatih Birol.

Gasovod

Foto: O. Bunić / RAS Srbija

Gasovod

Evropske zemlje obavile prošle zime dobar posao

Blic preporučuje

– Evropa je uspela transformisati energetsko tržište, smanjiti udeo ruskog gasa u potrošnji ispod 4 posto, a njenu privredu i dalje nije zahvatila recesija. Evropske štetne emisije su se smanjile, a zalihe gasa su na vrlo pristojnom nivou”, rekao je Birol u nedelju za američku poslovnu televiziju CNBC na marginama sastanka skupine G7 u Hirošimi.

Ocenio je da su evropske zemlje obavile prošle zime dobar posao, iako delom i zahvaljujući blažoj zimi od očekivane.

Međutim, Birol je upozorio da evropsko energetsko tržište ove godine mora prevladati još tri glavne prepreke – rastuću potražnju Kine, mogući bankrot SAD-a te svoju još uvek prisutnu zavisnost od ruskog energetskog izvoza.

   Gas

Foto: Oliver Bunić / RAS Srbija

Gas

Birol tako ukazuje da je prošle godine ponuda na svetskom energetskom tržištu bila obilna zahvaljujući činjenici da je Kina zatvorila svoje fabrike i uvela strogi karantin zbog pandemije pa je kupovala manje nafte i gasa zbog usporavanja privredne aktivnosti. Međutim, sada to više nije slučaj i Evropa bi se ove godine mogla suočiti s izazovnijom zimom.

Očekuje se da će potražnja za prirodnim gasom (LNG) iz Kine porasti u drugoj polovini godine, rekao je Birol, dodajući da je uvoz gasa u tu zemlju “ključni faktor” za potražnju na tržištu prirodnog plina.

Cene bi mogle biti niže

Ipak, Birol veruje da bi cene energenata mogle biti niže od očekivanih, a ne očekuje niti “veliki bum” uvoza Kine.

IEA predviđa da će globalna potražnja za naftom ove godine porasti za više od 2 miliona barela dnevno, pri čemu će Kina, drugi najveći svetski uvoznik nafte nakon SAD-a, biti odgovorna za gotovo 60 posto tog porasta potražnje, naveo je Birol.

Učesnici na globalnom energetskom tržištu takođe pomno prate pregovore između Bele kuće i republikanaca oko utvrđivanja gornje granice zaduživanja SAD-a. Bez dogovora, SAD bi se mogao suočiti s bankrotom početkom juna, iako se to smatra malo verovatnim.

Birol je naveo da bi bankrot SAD-a uzrokovalo pad potražnje za naftom i pad cena, no takav scenario smatra malo verovatnim.

Gasovod

Foto: Nenad Mihailović / RAS Srbija

Gasovod

– Izbegao bih vam dati tačnu brojku, ali mogli bismo očekivati ​​značajan pad cene nafte ako vidimo bankrot. Ali, to pitanje u SAD-u će se rešiti i zdrav razum će prevladati. Ne vidim veliki rizik za globalna tržišta nafte, dodao je.

Još jedan ključni izazov s kojim se suočavaju evropska energetska tržišta je njihova ovisnost o ruskom gasa, koja nije u potpunosti iskorenjena, a izgledi u vezi ponude su neizvesni.

Izvoz gasa iz ruskog državnog energetskog diva Gazproma u Švajcarsku i EU pao je za 55 odsto u 2022., podaci su Gazproma objavljeni u januaru. Birol je primetio da bi se, ako dođe do daleg smanjenja uvoza plina “iz političkih razloga”, Evropa ponovno mogla suočiti s “nekim izazovima” u nadolazećoj zimi.

Birol veruje da G7 i evropske zemlje više neće sklapati nikakve sporazume s Rusijom, kazavši da je ruska plinska priča “završena”.

(Hina)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com