Fajzer tone, vredi manje nego pre pandemije: Nema brzih rešenja za njihov problem

Biznis Vesti

Fajzer vredi manje nego pre pandemije: Nema brzih rešenja za njihov problem

Anica Jelovac

Američka farmaceutska kompanija uživala je u ogromnim dobitcima tokom pandemije zahvaljujući vakcini protiv Covid-19 razvijenoj uz BioNTech. Prodaja je premašila 100 milijardi dolara u 2022.

Vakcinacija građana Fajzer Novi Sad korona virus vakcine lekari

Foto: Nenad Mihajlović / RAS Srbija

Vakcinacija građana Fajzer Novi Sad korona virus vakcine lekari

Ali kako je potražnja za snimkom opadala, tako je opala i prodaja. Pokušaji da se razvije lek za gojaznost su propali. Fajzerove akcije pale su za više od 50 odsto u odnosu na svoj vrhunac krajem 2021. godine, što predstavlja gubitak tržišne vrednosti od 177 milijardi dolara.

Blic preporučuje

Kompanija sada vredi manje nego pre pandemije. To je uprkos tome što smo potrošili više od 60 milijardi dolara na seriju akvizicija u protekle dve godine.

Nije ni čudo što se Starboard Value uselio. Investitor aktivista je stekao poziciju od milijardu dolara u Fajzeru. Obratila se bivšem Fajzerovom šefu Ianu Readu i bivšem šefu finansija Franku D’Ameliu da pomognu. Ali tek treba da otkrije svoje planove.

Problem je što nema brzih rešenja za Fajzerove nevolje. Pandemija je pružila neočekivani uspeh jednom u životu. Prodaja se više nego udvostručila, a neto prihod utrostručen između 2020. i 2022. godine.

Taj uspeh je postavio visoku lestvicu koju Fajzer nije mogao da ispuni. Njena procena 11 puta veća od zarade je u skladu sa 10-godišnjim istorijskim prosekom. Međutim, to je delić od Eli Lilinih 42 puta. Taj jaz odražava dosadašnji neuspeh kompanije Fajzer da pronađe tretman protiv gojaznosti za svoj portfelj.

Albert Burla, koga je Read odabrao da bude njegov naslednik i preuzeo ga je 2019. godine, zagrizao je u preskupe poslove. Među njima je i Seagen, biotehnologija raka koja stvara gubitke, kupljena prošle godine za 43 milijarde dolara, uključujući dug. Fajzer očekuje da će Seagen lekovi generisati 10 milijardi dolara godišnje prodaje do 2030. To je u poređenju sa 58,5 milijardi dolara koje je Fajzer prikupio prošle godine.

Burlina velika opklada na lekove protiv raka i dalje bi se mogla isplatiti. Ali strpljenja investitora nedostaje, posebno nakon što je Fajzer prošlog meseca naglo povukao sa tržišta Okbrita, lek za lečenje bolesti srpastih ćelija. Lek je bio središnji deo u Pfizerovoj kupovini kompanije Global Blood Therapeutics od 5,4 milijarde dolara 2022.

Povrat na kapital kompanije Fajzer pao je sa više od 19 procenata u 2022. na 2,2 procenta prošle godine, prema podacima S&P Global Market Intelligence. Kao odgovor, Boula je najavio velika smanjenja troškova – 4 milijarde dolara ove godine i još 1,5 milijardi dolara između 2025. i 2027.

Angažovanje aktivista moglo bi korisno nametnuti više discipline. Ali odustajanje od razvoja portfelja nije opcija u inovativnim farmaceutskim proizvodima. Fajzer je već unapredio svoje poslovanje, odbacivši zdravlje potrošača i svoju jedinicu za lekove van patenta. Ponekad je lakše identifikovati simptome bolesti nego propisati efikasan lek.

(Finacial Times)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com