петак, 10.03.2023, 18:15 -> 18:34
Извор: Танјуг, Ројтерс
Велика Британија ће исплатити Француској око 480 милиона фунти за период од три године, за финансирање појачаних патрола, дронова, као и изградњу притворског центра на француском тлу, с циљем да се спречи илегална миграција у малим чамцима преко Ламанша.
Макрон је на заједничкој конференцији за новинаре истакао да су односи две земље били затегнути иступањем Британије из Европске уније, док је Сунак поручио да је дошло време за грађење нових веза, “обнову антанте”.
“Искрено говорећи, однос наше две земље последњих година био је суочен са одређеним изазовима. Данас смо отпочели сарадњу на нивоу без преседана“, рекао је Сунак.
Британски премијер поставио је као приоритет своје владе заустављање илегалних миграција, након што је број миграната који су у малим чамцима приспели на јужну обалу Енглеске порастао на више од 45.000 прошле године, што је скок од 500 одсто у последње две године.
Сунак је недавно представио у британском парламенту нови закон који забрањује мигрантима који стижу малим чамцима да затраже азил, а у сузбијању миграција потребна му је сарадња Француске, која би требало да обезбеди пресретање чамаца и разбијање кругова трговине људима који долазе из Авганистана, Ирана, Сирије и других земаља.
Као део новог споразума, Британија ће помоћи у финансирању притворског центра у Француској, док ће Париз обезбдити побољшану технологију и распоредити више особља које ће патролирати плажама.
Званичници обе земље ће такође тражити сарадњу са земљама дуж руте којима се одвија трговина људима. Пакет финансирања ће се плаћати у ратама, а Британија ће издвојити 125 милиона фунти за период 2023-24.
“Развијаћемо сарадњу у складу са оперативним потребама и јачаћемо координацију“, рекао је Макрон.
Док је број захтева за азил у Великој Британији достигао вишедеценијски максимум од скоро 75.000 у 2022, и даље је испод просека Европске уније.
Како наводи Ројтерс, ово је први састанак лидера Француске и Велике Британије за пет година. Односи две земље били су затегнути након Брегзита, а посебно у време бившег премијера Бориса Џонсона.