Bivši šef Svetske trgovinske organizacije (STO) rekao je da Velika Britanija treba da stane na stranu Evropske unije u pogledu trgovinske i ekonomske politike, a ne SAD na čelu sa Donaldom Trampom, pošto strahovi rastu zbog mogućeg globalnog trgovinskog rata, piše Gardijan.
Paskal Lami, koji je bio na čelu STO od 2005. do 2013, rekao je da je jasno da interesi Velike Britanije leže u tome da ostane blizu EU po pitanju trgovine, a ne da se udruži sa Trampom, ne samo zato što ostvaruje tri puta više trgovine sa Evropom nego SAD.
Ključni Trampov pristalica Stiven Mur rekao u petak da bi Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo da odbaci „socijalistički model“ EU ako želi da ima realne šanse da sklopi sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD pod Trampom i, kao rezultat toga , izbegnu carine od 20 odsto na izvoz koje je obećao novoizabrani predsednik.
U intervjuu za Observer , Lami je rekao: „To je staro pitanje sa novom relevantnošću s obzirom na Bregzit i Trampa. Po mom mišljenju, Velika Britanija je evropska zemlja. Njen socio-ekonomski model je mnogo bliži socijalnom modelu EU, a ne veoma tvrdoj, brutalnoj verziji kapitalizma Trampa i Maska.
„Možemo očekivati da će Tramp i Mask ići još više u ovom pravcu. Ako Tramp odustane od podrške Ukrajini, apsolutno ne sumnjam da će Velika Britanija ostati na evropskoj strani.
„U trgovinskim pitanjima, morate pogledati brojke. Trgovinski odnosi između Velike Britanije i Evrope su tri puta veći nego između UK i SAD.
„Ovo je veoma strukturalna međuzavisnost koja će se teško promeniti osim ako – što ja ne mislim da je realna pretpostavka – Velika Britanija ne odluči da napusti standarde EU i pređe na standarde SAD. Ne verujem da će se to desiti.
„Moj odgovor je da opcija da se politički, ekonomski i socijalno ujedini sa SAD, a ne sa Evropom nema apsolutno nikakvog smisla. Verujem da, za interese i vrednosti Ujedinjenog Kraljevstva, evropska opcija ostaje dominantna.
Ivan Rodžers, bivši britanski ambasador u EU, rekao je da je jasno da će nakon Trampovog reizbora Velika Britanija morati da bira između SAD i EU.
Starmer u nedelju odlazi u Brazil na sastanak G20 na kojem će dominirati pitanja globalne bezbednosti i ekonomskog rasta. Očekuje se da će premijer razgovarati sa predsednikom Kine Sijem, čijoj zemlji Tramp namerava da uvede ogromne uvozne carine od 60 odsto. Stručnjaci za trgovinu očekuju da će SAD zahtevati da EU i Velika Britanija slede njihov primer.