Građevinarstvo privuklo studente kao nikad: Prijave na FTN-u za 40 odsto veće u odnosu na 2023, evo koji smerovi su najpopularniji i kolike ih plate čekaju posle

Biznis Moj novčanik

Prijave na FTN-u za 40 odsto veće u odnosu na 2023, evo koji smerovi su najpopularniji i kolike ih plate čekaju

U Novom Sadu su želje budućih akademaca po pitanju studija arhitekture ili građevinarstva u velikoj nesrazmeri s propisanim kvotama. Za 120 mesta na novosadskom fakultetu konkurisao 381 kandidat, a na oba departmana najviše maturanata iz gimnazije.

.

Foto: Profimedia

.

Tako se za 180 mesta, koliko je raspisao Departman za građevinarstvo i geodeziju Fakulteta tehničkih nauka, prijavio 461 kandidat, doduše za njih 157 građevinarstvo je bila prva želja. Sličnu situaciju vidimo i na FTN-ovom Departmanu za arhitekturu i urbanizam, gde je za 120 mesta na OAS Arhitektura (osnovne akademske studije) konkurisao 381 kandidat.

Blic preporučuje

Prema zvaničnoj definiciji, građevinski inženjeri su profesionalci koji projektuju, grade i održavaju infrastrukturne projekte.

Povećanje uprkos demografskom trendu

Kako je objavio Depatman za građevinu i geodeziju, na 180 prijemnih mesta (110 budžet + 70 samofinansiranje) na osnovnim akademskim studijama Građevinarstvo konkurisao je ukupno 461 kandidat.

Struktura prijavljenih kandidata na Građevinarstvo prema željama iznosi: 1. 157; 2. 189; 3. 63; 4. 26; 5. 26, dok je za OAS Geodezija situacija sledeća: 1. želja 53; 2. 49; 3. 86; 4. 87; 5. 68 (ukupno 343).

.

Foto: Profimedia

.

Iz ovog departmana skreću pažnju i na jedan naročito značajan podatak – da je ostvareno povećanje interesovanja za prvu želju za studiranje Građevinarstva u iznosu od 40% u odnosu na prethodnu godinu, i pored negativnog demografskog trenda i smanjenog broja upisa dece u osnovne i srednje škole.

Građevinarstvo je očigledno prepoznato od strane kandidata kao jedna od vodećih pokretačkih grana razvoja društva“ – saopšteno je iz Departmana u objavi na LinkedInu.

Na oba departmana najviše maturanata gimnazija

Kada su u pitanju srednje škole iz kojih dolaze kandidati, među prijavljenima na oba departmana najviše je svršenih učenika gimnazije – njih 231 na OAS Arhitektura, a 88 na OAS Građevinarstvo.

Po brojnosti ih prate maturanti tehničkih, te u manjoj meri i doskorašnji đaci stručnih škola, dok je najmanje onih koji su završili umetničke, odnosno škole za primenjeni dizajn.

“Blic biznis” je ranije istraživao šta je sve mladima važno pri odabiru fakulteta i kako dolaze do važnih informacija o samim studijskim programima, a više o tome pročitajtte klikom na link.

Plate građevinskih inženjera

Prema nekim istraživanjima, očekuje se da će građevinsko tržište dostići vrednost od 13.700,9 milijardi dolara do 2030. godine, pa je sa te tačke gledišta i razumljiva ovolika tražnja za studijama građevinarstva i srodnih oblasti.

.

Foto: Profimedia

.

Diplomirani inženjeri građevine su najviše traženi i najviše plaćeni u Švajcarskoj, SAD i Danskoj, a na listi najboljih poslodavaca Insider Monkey magazina našle su se još neke evropske zemlje poput Belgije i Irske. Ovi radnici u Švajcarskoj mogu da zarade u proseku oko 133.827 dolara godišnje, a u Danskoj 98.995 dolara.

Iako u Srbiji nisu toliko plaćeni kao u inostranstvu, plate građevinskih inženjera su svakako daleko iznad proseka. Oglasa za posao ima mnogo, a u jednom od njih se navodi plata od 180.000-200.00 dinara, a negde je i preko 2.000 evra u zavisnosti od oblasti poslovanja. Inženjer koji se bavi analizom metalnih konstrukcija u jednoj domaćoj firmi može da dobija platu od 300.000 dinara, navodi se u jednom oglasu. Početne plate građevinskih inženjera su oko 140.000-150.000 dinara.

.

Foto: Profimedia

.

Poslodavci su i domaće i strane firme, a najčešće se traže odgovorni projektant konstrukcije ili inženjeri sa smera za hidrotehniku, saobraćajnica.

(Izvor: Gradnja.rs, Građevinarstvo.rs, Blic Biznis)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com