Inflacija u zemljama koje imaju evro kao valutu porasla je više od predviđene u oktobru – na dva odsto na godišnjem nivou, saopštila je danas agencija EU za statistiku Eurostat
Rast je podstaknut poskupljenjem hrane.
U septembru je inflacija u zoni evra bila 1,7 odsto što je najmanje za tri i po godine.
Porast potrošačkih cena se zadržava u okviru cilja koji je odredila Evropska centralna banka (ECB), ali je ipak malo veći nego što je prognozirano.
Analitičari Faktseta i Blumberga ocenjivali su u proseku da će cene rasti 1,9 odsto u oktobru posle rasta od 1,7 odsto u septembru.
Ubrzavanje stope inflacije usledilo je posle dva meseca usporavanja. Rast cena je opao na 2,2 odsto u avgustu posle 2,6 odsto u julu.
Rast inflacije u oktobru uglavnom se objašnjava ubrzavanjem rasta cena hrane uključujući duvan i alkoholna pića. Te cene su porasle za 2,9 odsto u oktobru na godišnjem nivou posle rasta od 2,4 odsto u septembru.
Cene energenata, uključujući goriva na pumpama opale su u oktobru za 4,6 odsto, a u septembru za 6,1 odsto.
Porast potrošačkih cena u evrozoni je znatno manji od rekordnih 10,6 odsto na godišnjem nivou oktobra 2022. godine, kada su skakale cene energenata zbog rata u Ukrajini.
Zbog smirivanja rasta inflacije Evropska centralna banka je proletos mogla da ponovo počne ublažavanje monetarne politike.
Od jula 2022. godine dizala je troškove pozajmljivanja novca tempom bez predsedana da bi zauzdala inflaciju po cenu velikog usporavanja privrednog rasta.
Evropska centralna banka je 6. juna smanjila ključnu kamatnu stopu i dala prvi podstrek za ponovno pokretanje tržišta nekretnina i kreditiranje privrede, a kamatne stope smanjila i 12. septembra i 17. oktobra.