субота, 02.11.2024, 06:50 -> 18:51
Извор: РТС
Данас је Дан жалости у целој Србији, као и у Републици Српској због несреће у Новом Саду, у којој је страдало 14 људи услед урушавања конструкције Железничке станице. У Војводини је тродневна жалост. Тужилаштво наложило саслушање најмање 20 особа.
Немања Комар (2007) из Степановићева
Анђела Руман (2004) из Старе Пазове
Ђорђе Фирић (1971) из Kовиља
Валентина Фирић (2014) из Kовиља
Сара Фирић (2018) из Kовиља
Милица Адамовић (2008) из Kаћа
Милева Карановић (1948) из Kаћа
Сања Арбутина Ћирић (1989) из Kаћа
Стефан Хрка (1997) из Београда
Милош Милосављевић (2003) из Kнићанина
Ђуро Швоња (1947) из Степановићева
Вукашин Раковић (1955) из Буковца
Васко Саздовски (1979) држављанин Републике Северне Македоније, из места Свети Никола
Горанка Раца (1966) из Новог Сада
Испред Амбасаде Србије у Подгорици организовано је паљење свећа за страдале у несрећи у Новом Саду.
Паљењу свећа присуствовао је и амбасадор Небојша Родић.
“Да се не понови више ни у једном граду, где људи неког дочекују и испраћају, а онда се одједном појави смрт. Нека је слава стардалима, а сећање на њих нека живи у свима нама”, поручио је Родић испред амбасаде, преноси РТЦГ.
Књига жалости биће отворена сутра у амбасади од 10 до 15 сати.
Влада Црне Горе прогласила је сутра Дан жалости у Црној Гори.
Foto: RTCG
Опширније Краће
Велики број грађана Новог сада и вечерас се окупио у Булевару ослобођења испред Железничке станице, јавља дописник РТС-а.
Грађани су још у неверици после јучерашње трагедије, пале свеће за настрадале и очекују да надлежни органи утврде одговорност за несрећу у којој је погинуло 14 особа, а троје тешко повређено.
За саобраћај је блокиран Булевар Јаше Томића и припадници саобраћајне полиције преусмеравају возила.
Опширније Краће
Троје повређених који се налазе у УКЦ Војводина и даље су животно угрожени, изјавила је директорка те здравствене институције докторка Весна Туркулов.
“Сви повређени, а њих је троје, и даље су у веома тешком стању. Они су сви поново оперисани, и ситуација је јако тешка. Сви повређени имају тешка нагњечења унутрашњих органа, стално их пратимо и ради се додатна дијагностика. Сви су на машинама за дисање и витално су угрожени”, рекла је докторка Туркулов.
Директорка УКЦ Војводина је рекла и да је незахвално давати било какве прогнозе о њиховом будућем стању јер је реч о повредама опасним по живот.
Докторка Туркулов је рекла да крви има довољно, а да је Завод за трансфузију Војводине и данас примао добровољне даваоце.
Опширније Краће
Амбасаде и генерални конзулати Србије спустили су заставе на пола копља, због трагедије која се догодила након што је услед урушавања надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду погинуло 14 особа, док је троје људи повређено, саопштило је Министарство спољних послова.
На пола копља заставе ће до понедељка бити спуштене у амбасадама, генералним конзулатима и дипломатским представништвима Србије у Џакарти, Минску, Берну, Софији, Хелсинкију, Букурешту, Бечу, Великој Британији, Подгорици, Скопљу, Луанди, Стокхолму, Паризу, Атини, Тунису, Каиру, Женеви, Мисији у Бриселу, Анкари, Лисабону, Љубљани, Вашингтону, Ослу, Хагу, Братислави…
Како се наводи, српска дипоматска представништва у иностранству отвориће књиге жалости.
Опширније Краће
Центар за психолошку подршку “Срце” отворио је телефонску линију 0800 300 303 за помоћ свима којима је потребна.
Влада Црне Горе прогласила је 3. новембар за Дан жалости, поводом страдања грађана и грађанки Републике Србије, јуче у Новом Саду.
Одлука је донета данас на телефонској седници, на основу прибављене сагласности већине чланова.
“Дан жалости означава се обавезним истицањем заставе на пола копља на свим зградама државних органа и зградама органа локалне самоуправе и јавних установа, у складу са Законом о државним симболима и Дану државности Црне Горе”, наводи се у одлуци Владе.
Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић је наложио да се заставе испред парламента спусте на пола копља, поводом трагичне несреће која се догодила на железничкој станици у Новом Саду.
“Црна Гора, као и увек кроз историју, у свим тешким тренуцима стоји уз Републику Србију и њен народ”, саопштено је из кабинета Председника скупштине, пренела је РТЦГ.
Паљење свећа за настрадале у несрећи биће организовано испред Амбасаде Србије у Подгорици данас у 17 сати.
Телеграме саучешћа поводом трагедије упутили су бројни званичници из Црне Горе, наводи РТЦГ
Опширније Краће
Завод за заштиту споменика културе “Нови Сад” навео је да су апсолутне неистине да тај Завод није издао одобрење и дозволу за санацију надстрешнице изнад главног улаза у Железничку станицу у Новом Саду, где је јуче у обрушавању надстрешнице страдало 14 особа.
У саопштењу се истиче да није у надлежности Завода за заштиту споменика културе да издаје мишљења и услове који се односе на осигурање конструкционе безбедности објекта.
“Будући да је Железничка станица због својих културно-историјских вредности евидентирана као добро које ужива претходну заштиту, Завод је 21. октобра 2021. године издао конзерваторске услове у којима је прецизиран списак неопходних конзерваторских услова и мера које треба извести у погледу очувања естетских и културно-историјских вредности објекта и његових делова”, наведено је у саопштењу.
Наводи се се да је, између осталог, прецизирано да “надстрешницу изнад главног улаза треба санирати”.
“Наведено је и да постојеће лимом покривене делове у зони ветробрана треба заменити стаклом. Знатно оштећену облогу подлгеда надстрешнице од мозаичких плочица треба заменити новом од истог или новог материјала који ће обрадом и колоритом следити првобитно ликовно решење”, наводи се у саопштењу.
Наглашено је и да је циљ конзерваторских услова да се обезбеди очување аутентичности, интегритета и вредности заштићених пројеката и простора и да Завод даје сагласност искључиво на архитектонски део пројекта и не врши такозвану техничку контролу пројекта за грађевинску дозволу.
У саопштењу се наводи да је Завод за заштиту споменика културе установљен као институција чији је примарни задатак очување културно-историјске вредности објеката, што укључује анализу и очување визуелног идентитета, естетске и историјске аутентичности објеката, а да статички и грађевински прорачуни, као и конструкцијска питања, нису део основне надлежности Завода.
“За грађевинске и статичке процене надлежни су били статичари, грађевински инжењери и друге техничке струке”, закључује се у саопштењу.
Поједини медији претходно су објавили да Завод за заштиту споменика Нови Сад није одобрио реконструкцију надстрешнице, док је министар полиције Ивица Дачић претходно изјавио да је “Завод тражио само санацију стакала и плочица на самој надстрешници, као и то да се не врши реконструкција”.
Опширније Краће
Због Дана жалости одложено је друго извлачење добитника другог круга наградне игре “Узми рачун и победи” које је требало да се одржи данас.
Како се наводи на порталу “Узми рачун и победи”, у складу са Правилима наградне игре, јавност ће благовремено бити обавештена о томе када ће одложено извлачење бити одржано, уз директан пренос на првом програму Радио-телевизије Србије.
Истиче се да грађани могу наставити да скенирају рачуне који конкуришу за све неизвучене награде.
Опширније Краће
Званичницима Србије и породицама страдалих телеграме саучешћа упутили су патријарх Порфирије, званичници државних инситуција, земаља региона и други лидери.
Председник Русије Владимир Путин је истакао да грађани Русије деле тугу братског српског народа.
“Пренесите моје искрено саучешће и подршку породицама страдалих, као и искрене жеље да се сви који су повређени што пре опораве”, наводи се у Путиновој поруци.
Саучешће су упутили и председник Казахстана, те руска Дума, доњи дом Федералне скупштине Руске Федерације.
“Са дубоким жаљењем сам примио вест о трагичном догађају на железничкој станици у Новом Саду у ком је погинуло много људи”, написао је у телеграму председник Казахстана Касим-Жомарт Токајев.
Председник Државне думе Русије Вјачеслав Володин изразио је дубоко саучешће.
“Председавајући Државне думе Вјачеслав Володин изражава дубоко саучешће председници Народне скупштине Србије Ани Брнабић у вези са трагичном смрћу људи на железничкој станици у Новом Саду”, наводи се у саопштењу објављеном је на сајту доњег дома Федералне скупштине Руске Федерације.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић је навео да са искреним жаљењем прати страшне вести из Новог Сада”.
“Упућујем најдубље саучешће породицама погинулих и свима који су погођени овом трагедијом”, наводи се у изјави хрватског премијера.
Министар здравља Златибор Лончар је у својој изјави саучешћа истакао да га је је дубоко потресла трагедија у Новом Саду.
“Нем сам од боли и туге. Породицама настрадалих упућујем изразе искреног саучешћа, а повређенима желим брз и успешан опоравак. Србија и у овим моментима мора да покаже јединство и солидарност”, поручио је министар здравља.
Саучешће су упутили и министри Грчке, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Републике Српске, као и председник Мађарске Тамаш Шујок.
Саучешће су упутиле и бројне личности из јавног и политичког живота, међу којима и Новак Ђоковић.
Опширније Краће
Министарство информисања и телекомуникација, поводом јучерашње трагедије у Новом Саду, упутило је апел свим медијима да у извештавању о овој несрећи не објављују непроверене информације, да се суздрже од политизације трагедије и сензационализма те да поштују тугу породица настрадалих и целокупне наше јавности.
Како се наводи у саопштењу, текстови у којима се у појединим медијима износе нетачне информације и други непроверени детаљи трагедије до које је дошло на Железничкој станици у Новом Саду додатно узнемиравају породице настрадалих и јавност у Србији, али истовремено представљају и кршење професионалних и етичких стандарда што је апсолутно недопустиво у овим трагичним околностима и данима туге.
Министарство позива медије да овом трагичном догађају приступају са дужном пажњом, уз поштовање професионалне етике и одредби Закона о јавном информисању и медијима.
Опширније Краће
У српским срединама на Косову и Метохији спуштене су заставе на пола копља за Дан жалости, који је прогласила Влада Србије поводом трагедије у Новом Саду.
Фото: РТС
Поводом трагичне несреће на Железничкој станици у Новом Саду, када је у паду надстрешнице страдало 14 људи, а троје тешко повређено, Градско веће Новог Сада одржало је седницу на којој је донета одлука да се обезбеди сва неопходна помоћ и подршка породицама настрадалих.
Седница је почела минутом ћутања, а градоначелник Ђурић је захвалио свим службама које су учествовале у акцији спасавања и збрињавања, наводи се у саопштењу Града Новог Сада.
“Ово је огромна трагедија. Као градоначелник Новог Сада инсистирам да се спроведе одлучна истрага и нађу и казне сви одговорни”, рекао је Ђурић.
Седницом је председавао градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, а присуствовао је и начелник новосадске Управе за ванредне ситуације Стојан Миловац, који је поднео извештај о акцији спасавања.
Опширније Краће
Више јавно тужилаштво у Новом Саду саопштило је да је извршена идентификација и осталих преминулих у обрушавању дела зграде Железничке станице у Новом Саду, од којих су две особе мушког пола – Н. К. (2007), Ђ. Ф. (1971) и пет женског пола – М. А. (2008), Ф. В. (2014), С. Ф. (2018) и Г. Р. (1966.), К. М. (1948), као и повређених од којих су две особе женског пола – Т. М. (2000) и А. Р. (2001) и једна мушког пола – В. Ц. (2006).
Тужилаштво је јуче саопштило да су идентификована два лица женског пола – А. Р. (2004.) и А.Ћ.С. (1989.) и пет лица мушког пола – Х. С. (1997), М. М. (2003), Ш. Ђ. (1947), Р.В. (1955) и С. В. (1979).
У току до сада предузетих радњи и мера, јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду је, у сарадњи са Полицијском управом у Новом Саду, извршио увиђај на лицу места и наредио потребна вештачења.
“Паралелно са вештачењима која се имају спровести у најкраћем року, Више јавно тужилаштво у Новом Саду је у пуном капацитету ангажовано на прикупљању свих обавештења и информација, те је наложено да се у ту сврху у току дана саслуша најмање двадесет лица, између осталих одговорних из Министарства за грађевинарство, саобраћај и инфраструктуру, као и надлежног министра, одговорних лица из ‘Железнице Србије’ АД, одговорних лица Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада, као и других лица, а у циљу утврђивања свих битних елемената кривичних дела и кривичне одговорности лица, о чему ће јавност бити благовремено обавештена”, наведено је у саопштењу.
Опширније Краће
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић каже да му је из полиције Новог Сада јављено да су кренули ка Београду да издвоје документацију из Министарства за грађевинарство, саобраћај и инфрастркутуру, како каже, надлежног за овај случај.
“Министар ће дати изјаву у полицији, директорка железнице, и сви остали. Рекли су ми да им је тужилаштво дало списак од 20 лица која треба да дају изјаву”, рекао је Дачић.
Нагласио је да јавност мора да буде уверена да ће сви који су криви за ову несрећу одговарати.
Навео је да није на полицији да утврђује како је дошло до несреће и испитује ко је одговоран, већ на тужилаштву.
“Може се претпоставити да је могуће да је дошло до корозије сајли који су држале ту надстрешницу за кров”, рекао је Дачић.
Опширније Краће
Директорка Клиничког центра Војводине Весна Туркулов рекла је за РТС да је троје повређених у јучерашњој несрећи у веома тешком стању и да су животно угрожени.
“Они су оперативно збринути, још нека допунска дијагностика је у току, али сво троје животно у веома тешком стању. Јако је тешко давати прогнозе. Ради се о веома тешким телесним повредама опасним по живот”, рекла је докторка.
Поводом информација да су две девојчице преминуле у Клиничком центру Војводине, докторка Туркулов је рекла да то није тачно.
“То није тачно. Примљене су три особе, сви су нажалост веома млади, узраста од 18 до 24 године. Једна особа мушког пола и две женског и сви су живи“, рекла је докторка Туркулов.
Опширније Краће
На територији Војводине проглашена је тродневна жалост због несреће на Железничкој станици у Новом Саду, саопштила је Покрајинска влада.
“Према одлуци Покрајинске владе, на територији Аутономне покрајине Војводине проглашава се Дан жалости 2, 3. и 4. новембра, због тешке несреће која се догодила јуче урушавањем надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду”, наводи се у саопштењу.
Влада Србије прогласила је 2. новембар за Дан жалости због ове трагедије, док је у Новом Саду проглашена тродневна жалост.
Опширније Краће
Српски тенисер Новак Ђоковић упутио је саучешће породицама настрадалих у Новом Саду поводом трагедије у којој је настрадало 14 особа.
“Моје срце је уз све оне погођене трагедијом у Новом Саду. Наше најдубље саучешће, мисли и молитве породицама настрадалих”, написао је Новак на друштвеној мрежи X.
Моје срце је уз све оне погођене трагедијом у Новом Саду. Наше најдубље саучешће, мисли и молитве породицама настрадалих 🙏
— Novak Djokovic (@DjokerNole) November 2, 2024
Идентификовано је тринаест особа које су настрадале у урушавању надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, а одмах после идентификације о томе су обавештене њихове породице, речено је из Полицијске управе у Новом Саду за Танјуг.
Једна женска особа још није идентификована, што је отежано због повреда, али се очекује да ће и њен идентитет бити ускоро утврђен, саопштено је из ПУ Нови Сад.
Након урушавања надстрешнице изнад улаза у железничку станицу у Новом Саду у којем је погинуло 14 људи, а троје повређено, у акцији спасавања учествовало је 86 ватрогасаца из целе Србије.
Давор Видовић, помоћник начелника Управе за Ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације, истиче да су брзо стигли на терен, за четири минута, веома добро одреаговали на почетку, приметили једну живу особу, а потом и другу.
Видовић наглашава за РТС, да је у тренутку када су се делови конструкције обрушили и на ватрогасце, жар за спасавањем живота превагнуо.
Опширније Краће
Универзитетски клинички центар Војводине (УКЦВ) потврдио је да нових жртава нема, а да је троје повређених у тешком општем стању.
“Троје повређених који су јуче примљени у УКЦВ и даље су у тешком стању, на интензивној нези”, речено је из Прес-службе Клиничког центра.
Портпаролка Дечје болнице Андреа Ђуретић рекла је да ни синоћ у ту болницу нису примљене две девојчице.
“Поводом информације коју преносе медији да су две девојчице преминуле, ми не знамо да ли су девојчице биле на Железничкој станици и можда су међу 14 погинулих, али у болницу нису примљене и нема нових жртви”, речено је из Дечје болнице у Новом Саду.
Опширније Краће
Акција добровољног давања крви наставља се у Заводу за трансфузију крви Војводине, као и на више локација у Београду.
Београђани могу дати крв у Институту за трансфузију крви, испред тржних центара Делта сити и Стадион, као и Атлетске дворане на Вождовцу.
Докторка Сања Јовановић рекла је да су потребне све крвне групе и да се крв може дати од 8 до 15 часова.
Због трагедије у Новом Саду и у Републици Српској је данас Дан жалости.
На свим институцијама заставе су спуштене на пола копља, а све планиране културне и спортске манифестације као и телевизијски и радио програми биће прилагођени Дану жалости.
Поводом велике трагедије у Генералним конзулату Србије у Бања Луци у недељу и понедељак, 3. и 4. новебра биће отворена Књига жалости.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић каже да је у Новом Саду дошло до тешке трагедије и да истрага о томе зашто надстрешница није реконструисана мора да се спроведе.
“Ово што се догодило је предмет истраге, у току је инспекцијиски надзор како се догодило да надстрешница падне. И утврдиће се то зашто надстрешница није била део плана реконстуркције и ко је утврдио да она није неопходна за реконструкцију”, наводи Весић.
Истиче да су у пројекту реконструкције учествовали Саобраћајни институт ЦИП, који је урадио пројекат, затим Инфраструктура железнице Србије која је надлежна за станицу и кинески партнери.
“Идејно решење је пуштено у мају 2020. године, а идејни пројекат је усвојен у августу исте године. Сама грађевинска дозвола је издата у октобру 2021. У том процесу постоје они који процењују саму статику и они дају предлоге који пролазе стручну ревизију. Неко је на основу тога донео одлуку да та надстрешница у конструктивном смислу не буде предмет реконструкције”, наглашава ресорни министар.
Наводи и да није било замене постојеће конструкције.
“Да се тада детаљно реконструисала и надстрешница, ово се не би догодило”, каже Весић.
Опширније Краће
Поводом несреће у Новом Саду у којој је, услед урушавања надстрешнице на Железничкој станици, погинуло 14 људи, а још троје повређено, Полицијска управа Нови Сад обавестила је јавност да је идентификовано седам настрадалих особа и да су, одмах после идентификације, о томе обавештене њихове породице.
Полицијска управа у Новом Саду ће, одмах по добијању дефинитивних резултата идентификације, обавестити породице преосталих седморо погинулих у овом трагичном догађају, пише у саопштењу.
Како је наведено, идентификована су два лица женског пола – А. Р. (2004) и А. Ћ. С. (1989) и пет лица мушког пола – Х. С. (1997), М. М. (2003), Ш. Ђ. (1947), Р. В. (1955) и С. В. (1979).
У току увиђаја након обрушавања дела зграде Железничке станице у Новом Саду, до сада је из рушевина извучено 14 тела, саопштило је јуче Више јавно тужилаштво у Новом Саду.
Извештај Милета Новаковића
Четрнаест особа је страдало, а три је тешко повређено када се урушила надстрешница Железничке станице у Новом Саду.
Цела Србија данас жали због несреће, а у Новом Саду је проглашена тродневна жалост.
Заставе на пола копља у Републици Српској, а у Генералним конзулату Србије у Бања Луци у недељу и понедељак, 3. и 4. новебра биће отворена Књига жалости.
Министарство информисања и телекомуникација позвало је медије да данас у потпуности поштују проглашени Дан жалости и прилагоде своје медијске садржаје.
Акција добровољног давања крви наставља се данас од седам сати у Заводу за трансфузију крви Војводине, као и на више локација у Београду – у Атлетској дворани, Институту за трансфузију, као и у два трансфузиолошка аутобуса на Вождовцу испред ТЦ Стадион и Новом Београду испред Делта ситија.
Председник Александар Вучић је, у обраћању јавности, затражио да Више јавно тужилаштво у Новом Саду и Влада Србије процесуирају и строго казне одговорне особе за урушавање надстрешнице.
Конзорцијум кинеских фирми CRIC-CCCC, у међувремену, саопштио је да бетонска надстрешница железничке станице која се урушила није била предмет радова у оквиру реконструкције станице, у складу са одобреном грађевинском дозволом.
Званичници из Србије и региона, патријарх српски Порфирије, као и амбасадори ЕУ и других земаља, упутили су саучешће породицама настрадалих.