Danas je na planini Kablar nadomak Čačka ispisana istorija, kada je postavljen kamen temeljac za izgradnju staklenog vidikovca.
Izvor: RINA
Foto: RINA
To će biti prvi takav takozvani skywalk na Balkanu, piše RINA.
Izuzetna turistička atrakcija koja će ovu planinu i Čačak upisati na turističku mapu svetskih putnika. Svečanom postavljanju kamena temeljca prisustvovali su predsednica Vlade Ana Brnabić, ministar saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić, ali i ministar turizma Husein Memić.
Premijerka se srela sa meštanima ovog kraja kojima je zahvalila na velikoj podršci i razumevanju i na svim dozvolama koje su dali, kako bi izgradnja staklenog vidikovca uopšte bila i moguća.
“Sećam se kad smo počeli sa revitalizacijom Ovčarsko-kablarske klisure, mnogi su rekli – ma nema od toga ništa. A sada se vidi koliko je zapravo urađeno i koliko sad sve izgleda lepše, drugačije i punije. Ovo je jedno od najlepših mesta u Srbiji i zaslužuje da bude jedno od najpopularnijih turističkih atrakacija”, izjavila je Ana Brnabić.
Sve se gradi po striktnim pravilima i bez ugrožavanja prirode, a staklo na samom vidikovcu sadržaće zaštitni sloj koji se koristi svuda u svetu u građevinarstvu za odvraćanje ptica. Tako da će Čačak biti jedan od 10 gradova koji će imati ovakvu turističku atrakciju.
“Iako je ovaj projekat od strane pojedinih ekologa bio osporavan, pre svega nam je bilo važno šta kažu i misle Kablarci. Oni su pokazali veliku slogu i zajedništvo, i svi su čak i dali dozvole i besplatno ustupili svoje zemljište za izvođenje radova. To nam je bio najjači signal da radimo dobro i da radimo na dobrom putu. Ovčarsko- kablarska klisura je jedan od najlepših krajeva ne samo u Srbiji već u čitavoj u Evropi. Mi bi kao država ispali glupi da sad, kad smo u mogućnosti, ne uložimo u ovaj predeo i tako napravimo turistički raj od kog će najveće benefite imati sami meštani”, naglasila je predsednica Vlade.
Ona dodaje da je tokom dve godine od početka revitalizacije, u Ovčarsko-kablarsku klisuru uloženo osam miliona evra i u planu je još 20 miliona, bez izmuljivanja jezera koje će koštati 40 miliona evra. I sa svim tim tek su ulaganja na pola puta.
“Stakleni vidikovac gradi se u skladu sa prirodom, biće bruto površine 377 metara kvadratnih, radi se put kojim će dolaziti turisti, ali koji će koristiti i meštani, njihova deca. Možda će neka od njih i sada ostati na Kablaru, kada će sve biti drugačije. Mi sada radimo i kapije na ulazu u Ovčarsko-kablarsku klisuru, jer želimo da svi oni koji dođu da znaju da su došli u predeo izuzetne lepote”, istakla je Ana Brnabić.
Uslovi za revitalizaciju Ovčarsko-kablraske klisure stekli su se izgradnjom deonice auto-puta od Beograda do Čačka, a i nastavkom radova od Čačka do Požege, kada će saobraćaj iz ove prirodne oaze biti potpuno izmešten.
“Postavljanje kamena temeljca za stakleni vidikovac je veliki događaj za čitav ovaj kraj. Svima je jasno da ni vidikovca, ni svih ulaganja u Ovčarsko-kablarskoj klisuri ne bi bilo bez auto-puta, jer gde god stigne put ili pruga, sa tim dolaze investicije, nova radna mesta. Čačak to već oseća. Ovde nećemo stati, nastavićemo sa razvojem putne infrastrukture u svim delovima zemlje”, naglasio je ministar saobraćaja Goran Vesić.
Da će revitalizacija Ovčarsko-kablarske klisure biti od velikog značaja za razvoj turizma čitave Srbije potvrdio je i resorni ministar Husein Memić.
“Meni je veliko zadovoljstvo što mogu danas da prisustvujem postavljanju kamena temeljca za ovakav jedan vidikovac. Ministarstvo turizma za razvoj Ovčarsko-kablarske klisure uložilo je 123 miliona dinara, a biće uloženo još 150 miliona dinara za ulaganje u seoski turizam. Stoga sve meštane ovog kraja, pozivamo da dođu i informišu se o svim tim subvencijama. Velika ulaganja su planirana i dalje, a samim tim dobri rezultati ne izostaju. Ove godine do kraja avgusta zabaleženo je 25 odsto više stranih gostiju i 10 odsto više deviznog profita. Budžet za turizam u narednoj godini biće dodatno povećan”, rekao je Husein Memić.
Do sada su u Ovčarsko-kablarskoj klisuri urađeni amfiteatar, pristanište, nova parking mesta, put do vrha planine. Novih 5.000 hektara ovog područja je proglašeno za zaštićeno područje.
“Danas je veliki dan ne samo za Čačak i Kablarce već i za čitav ovaj region. Izgradnjom saobraćajne infrastrukture stičemo uslove za dolazak novih investitora i nova ulaganja. Intenzivno se ulaže u turizam, ne samo ono što imamo već stvaramo i nove turističke atrakcije. Imamo veliki potencijal za razvoj zdravstvenog i verskog turizma i na tom ćemo i dalje raditi. Čačak je ove godine bio deseti na listi najposećenijih gradova, naš cilj je da budemo u prvih pet”, izjavio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.